Mesajı Okuyun
Old 04-01-2011, 13:51   #8
avturgayk

Alıntı:
Yazan av.duyguf
kıdem, ihbar, fazla mesai ve yıllık izin ücreti için açılan bir davaydı. bilirkişi raporu doğrultusunda dava miktarını arttırttık. hüküm yazdırılırken , arttırılan kısım için faize yer verilmedi. temyize edip etmemekte kararsız kaldık, ancak temyize gidilmesi halinde el,mde bilgi olması açısından yardımınızı talep ettik.. ben de 'meşe içtihat' programı var ve verdiğiniz kararı bulamadı.. ben de dün y. 11.h.d. nin aynı yılda verdiği bir kararı buldum ama sizin verdiğiniz sanırım bana daha uygun.. tam metin var ise mail yolu ile ulaştırmanız mümkün mü?

yardımlarınız için çok teşekkürler..
Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin 2.2.2009 tarih, 2007/39630 Esas-2009/773 Karar sayılı ilamına göre de ; "..Kıdem tazminatları alacakları için akdin feshi tarihinden itibaren en yüksek banka mevduat faizi uygulanır ve KIDEM TAZMİNATLARI BAKIMINDAN; gerek dava dilekçesi ile gerek ise ıslah dilekçesi ile arttırılan miktarın tamamı için akdin feshi tarihinden itibaren faize hükmedilir. Kıdem tazminatı dışında kalan alacaklar için ise dava dilekçesi ile faiz talep edilmiş ise , ıslah dilekçesinde ayrıca faiz talep etmenize gerek yoktur ve ıslah edilen miktar için de ıslah tarihinden itibaren yasal faize hükmedilir. Yargıtay 11.Hukuk Dairesinin 30/04/2009 tarih, 2007/10245 Esas- 2009/5143 Karar sayılı ilamına göre ; " Dava dilekçesi ile birlikte faiz talep edilmiş ise yargılama sırasında işlemiş faiz alacağından feragat edilmediği sürece ıslah dilekçesi ile faizin talep edilmemiş olması ıslahtan itibaren faize hükmedilmesine engel değildir. Islah dilekçesi ile arttırılan kısım müddeabih olup, arttırılan kısım için yeniden faiz istenmesine gerek bulunmamaktadır.." Kanaatim müvekkilinizin haklarının korunması açısından temyize gitmeniz. Faiz konusunda Yerel mahkemece verilen yanlış kararlar da Yargıtay İlamın faiz kısmını Düzelterek ONAMAKTADIR. Ayrıca eliniz de ki ilamı icraya koymanız halinde sizin yararınıza düzelterek onama ilamı doğrultusunda eksik kalan faiz alacağınız ile ilgili zaten muhtıra ile talepte bulunma hakkınız saklıdır. Saygılarımla avturgayk