Mesajı Okuyun
Old 21-03-2002, 01:49   #15
Av.Nevra BAŞKAL

Merhaba,

Öncelikle belirtmem gerekir ki, stajyer arkadaşlarımın, bu kadar hırçın, (üzgünüm, başka bir şekilde ifade edemiyorum) olmalarının nedenini anlayabilmiş değilim...

Evet, bizler "avukatların standardını yüksetmek" adına ne kadar yararı dokunacağı tartışılır bir "deneme- yanılma" metodunun, deyim yerindeyse, kobaylarıyız. Bir avukat adayının, ÖSYM'nin hazırlayacağı bir "çoktan seçmeli" sınavla ne hukuk bilgisini tam anlamıyla ölçebilirsiniz, ne de mesleği sürdürmede daha büyük önem taşıyan beşeri ilişkilerini...

Kaldı ki, sınav tarihi hakkındaki kesinleşmemiş haberler doğruysa, 45 gün önce stajı bitirme zorunluluğu yüzünden sınava giremeyip, 6 ay kaybetmemiz ve bu zaman zarfında ne avukat, ne stajyer vasfına sahip olamayacağımız bir dönem bekliyor bizi... Sadece Ankara Barosu'nda, 26 Kasım tarihinde yapılacağı söylenen sınava, en az 500 stajyer arkadaşımız katılamayacak...

Bu konuda mücadele etmek istiyorsak sesimizi duyurmamız gerektiği açık...Ama arkadaşlar, bir kanun hükmünü nasıl iptal ettirmeye yelteniyorsunuz? Bu ülkenin mevzuatına göre, vatandaşların bir kanun hükmünü iptal ettirme gibi bir hakları yoktur, yoksa ben mi yanlış biliyorum(!) Stajyer avukat olarak, bizlerin kullandığımız terminolojiye biraz daha dikkat etmemiz gerekmez mi?

Sayın Av. Mehmet Saim TİKİCİ'nin düşüncelerine katılıyorum; bir sınav yapılacaksa eğer, bu tıpkı Tıp Fakültesi mezunlarına uygulanan ihtisas sınavı gibi, avukatların başarı durumlarına göre bakabilecekleri davaları belirlemek olmalıdır. Mesleğin standardı da ancak bu şekilde yükseltilebilir.

Son olarak,

Sayın Utku ve Sayın Buse,

Avukatlık ruhsatınızı almayı çok büyük bir hevesle beklediğiniz anlaşılıyor. Ama öncelikle meslek kurallarına alışmanız gerektiğini düşünüyorum. "İnsani vasıfları geri kazanmanız gerek" ya da "avukatlık mesleği DÜRÜSTLÜK ABİDESİ Mİ?" gibi sözler, internet ortamında değil, birebir sözle dile getirilmiş olsaydı, ilk disiplin cezalarınızı almış olurdunuz...

Saygılar...