Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 20:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşler,diğer eşin bir malı edinmesine katkı sağladıkları oranda bunu talep edebilirler.

Alıntı:
MADDE 227.- Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.

1 Ocak 2002 sonrasında edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir ve aşağıdaki gibi düzenleme yapılmıştır;

Alıntı:
MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Kanun gereğince kişisel mal sayılıp tasfiyeye konu edilemeyen mallar ise şöyledir;

Alıntı:
MADDE 220.-
1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

2. Sözleşmeye göre

Görüldüğü gibi miras ve bağış yolu ile edinilen mallar davaya konu edilememektadir.Fakat diğer eşin katkısı ile edinilen malda katkı oranında talep hakkı bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.