Mesajı Okuyun
Old 09-04-2009, 18:57   #11
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Benim düşünceme göre açıklanan “iradenin karşı tarafa varması” ve “karşı tarafça öğrenilmesi” görüşlerinden, öğrenilmesi anının esas almak gerekir.
......
Sözleşmenin sona erme anının belirlerken bu iki andan birine yani, iradenin muhataba gönderildiği ana ya da muhatabın öğrendiği ana kıymet vermek gerekir bence.

Bakma fırsatı bulabildiğim kaynaklarda, "öğrenme" anının değil, "varma" anının geçerli olduğu belirtiliyor. Benim kişisel görüşüme göre, öğrenme anı önemlidir. "varma" anına kıymet verilmesinin bence iki sebebi vardır:
1- İrade beyanın muhatabın hakimiyet alanına girmiş olması, ÖĞRENMEYE karine teşkil eder.
2- Muhataba ulaşmak güçse ya da mümkün değilse, sözleşmeyi sonlandırmak isteyen tarafı sözleşmeyle daha fazla bağlı bırakmamak için "varma" anına kıymet vermek gerekir.

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Açıklanan irade karşı tarafa ulaşmakla hüküm doğurur ancak, iradenin açıklandığı/yollandığı an da elbette önemlidir.
Fesih iradesinin yollanması anı ile ulaşması anı arasındaki sürede tarafların hak ve borçları değişiklik arz edebilir.

Bozucu yenilik doğuran haklarla ilgili yapılan açıklamalarda, irade beyanının karşı tarafla ulaşmakla ancak, irade beyanın yollandığı andan itibaren geçerli olacağı belirtiliyor. Bazı kaynaklarda ise, varma anından itibaren sonuç doğuracağı belirtiliyor.

Benim baştan beri ifade ettiğim düşüncem de, "(başka bir tarih belirtilmemişse) fesih beyanı muhattaba ulaştığı anda, feshin yollanma anına kadar geriye yürürülükle hüküm ve sonuç doğurur." şeklindedir.

Saygılarımla,

(Fikret Eren, Safa Reisoğlu, Kemal Oğuzman'un kitaplarına göz atabildim.)