Mesajı Okuyun
Old 16-09-2014, 19:03   #4
Levent Karakaya

Merhaba üstadım rica ederim. Sizin açmanız gereken dava ipotegin fekki davasıdır. Çünkü itirazın iptali ile davayı kazanmışsınız. Dava red edilmiş. İpotegin fekki davasında Görevli mahkeme kişi tacir ise Asliye ticaret,tacir değil ise Asliye Hukuk mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise gayrımenkulün bulunduğu yer kesin yetkilidir. Yine de harç konusunda ipotek bedeli resmi senette belli olduğu için harcı tamamen yatırmanız gerekeceği görüşündeyim ancak kısmi dava açıp şansınızı denemenizde bir engel yok. En fazla mahkeme ilk celsede harcı tamamlatır aksi halde belirttiğim gibi davayı dava şartı yokluğundan red eder. Saygılarımla,

Alıntı:
Yazan IMPREVIZYON
Merhabalar Sayın Levent Bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

İpoteğin fekki davasını "ehliyetsizlik" nedenine dayandırmayı düşünüyorum keza ipotek tarihinde ipotek verenin temyiz kudretinin olmadığına dair elimizde adli tıp raporu mevcut, dolayısıyla menfi tespit mi yoksa ipoteğin fekki yoluna mı gideceğimden emin olamadım. (Ufak bir not: banka ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatmıştı ancak itirazımız üzerine itirazın iptali davası açtı ama bu davası ipotek verenin ipotek işlemini yaptığı tarihte hukuki işlem ehliyetinin olmadığı gerekçesiyle reddolundu.)

Belirsiz alacak kısmında ise her ne kadar ipotek bedeli belli ise de bankanın vermiş olduğu krediye mahsuben tahsil etmiş olduğu meblağ mevcut ama işlemiş faizini de düşündüğümüz zaman borç meblağını kesin bilemiyoruz.

Saygılarımla.