Mesajı Okuyun
Old 21-03-2013, 14:06   #1
scoskun72

Varsayılan PMF Ömür Tablosu mu,Diğer Güncel Tablolar mı ?

Bilindiği üzere Destek ya da Geçici/Kalıcı İşgöremezlik tazminatları hesaplanırken Yargıtay’ın benimsediği uygulama gereği 1931 tarihli,Fransız Kökenli PMF ömür tablosu esas alınmaktadır.
Ancak son yıllarda Hazine Müsteşarlığı’nın 2010/4 sayılı genelgesi ile (Amerikan kökenli ve daha uzun ömür süreleri içeren)CSO 1980 Mortalite Tablosu isimli tablonun,Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yapan şirketler için yapılan Destekten yoksun kalma ve benzeri aktüeryal hesaplamalarda kullanılması zorunlu tutulmuş,sonrasında SGK’da Peşin sermaye değeri tablolarını bu tabloya göre güncellemiştir.(2011/58 Sayılı genelge)
Son olarak da SGK,2012/32 sayılı genelgesi ile Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölümü'nün yöneticiliğinde, Marmara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi uzmanları ile "Türkiye Hayat ve Hayat Annüite Tablolarının Oluşturulması" projesiyle tamamen ülkemize özel erkek ve kadın için ayrı ayrı oluşturulan “Türkiye Kadın-Erkek Hayat (TRH - 2010)” ve buna dayalı tabloların Sigorta İşlemlerinde uygulanması esasına geçmiştir.
Gerçekten de Son yıllarda dünyada ve özellikle ülkemizde Yaşam standartlarının yükselmesi sonucu ortalama yaşam sürelerinin uzamış olduğu zaten bilinen bir gerçektir.Bu durum doğal olarak bu tabloya yansımış, geleneksel olarak kullanılagelen eski tarihli PMF ömür tablosuna göre daha uzun “bakiye ömür” süreleri ortaya çıkmıştır.
Benim şahsi kanaatim Hem Türkiye’ye özel oluşturulmuş olması ve güncel verileri içermesi, hem de kadın/erkek ayrımı da yapılmış olması nedeniyle TRH 2010 tabloları tüm tazminat hesaplarında uygulanmalıdır.Ancak genelde Bilirkişiler “Yargıtay uygulaması PMF Kullanılması yönünde” gerekçesi ile eski tabloyu kullanmaya devam etmektedirler.Yaptığım tüm taramalarda bu konuya ilişkin yeni ve güncel bir Yargıtay Kararına rastlayamadım,Hem bu konudaki görüşlerinizi hem de bu konuda güncel Yargıtay Kararı bulunan olup olmadığını merak etmekteyim.İyi çalışmalar,Saygı ve sevgilerimle.