Mesajı Okuyun
Old 19-12-2011, 16:23   #1
Av.Mustafa yağan

Varsayılan Vekalet ücreti için İhtiyati haciz ve İhtiyati tedbir

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;
müvekkil ile vekalet ücret sözleşmesi yaptım,sözleşmeye göre hükmedilen miktarın üzerinden net %25 alacağım,bu ücretin ödenmesi için davanın kesinleşmesi beklenmeyecektir dava sonunda ücret ödenecektir ve 2 yıl şehir dışına gidip geldim davada bilirkişi raporu lehimize geldi davayı ıslah ettim ve davanın bitimine yakın müvekkil bana verdigi vekaletteki ahz-u kabza yetkisini geri aldı,diğer yetkilerime dokunmadı..kararı icraya koydum borçu parayı yatırmak üzere fakat ben ahz-u kabza yetkim olmadığı için para çekemeyecegim sorum şu;
1-Dava karşı vekalet ücreti ile icra vekalet ücretini ahz-u kabza yetkim olmadığı halde kendim çekebilirmiyim,
2-Müvekkil vekalet ücreti ve karşı vekalet ücretlerini müvekkilin icra dosyasından çekmemesi için önce ihtiyati haciz kararı istedim"yargılamayı gerektirir"diye mahkeme red etti oysa İİK 257 de böyle bir şart yok,adi senede ih.haciz veriyorlar fakat ücret sözleşmesine vermiyorlar kaldı ki senetlerde yargılamayı gerektirebilir mesale sahte olabilir,Bunun üzerine bu sefer ihtiyati tedbir istedim mahkeme HMK 389 u yanlış yorumlayarak sadece dava konusu olmuş konuda ihtiyati tedbir istenebilir gerekçesi ile red etti,şimdi müvekkil parayı çekip ortadan kaybolacak ben nasıl vekalet ücretini tahsil edebilirim..ilamsız takip yapsam itiraz eder bu arada 3.kişi borçlunun yatırdığı parayı çekmiş olur....pratik önerisi olan arkadaş var mı?