Mesajı Okuyun
Old 02-09-2007, 00:11   #7
ali aydın

Çocuk hakları konusunda öğretmenlerin aydınlatılması oldukça önemlidir.
Ancak bizim ülkemizde haklar yöneticiler tarafından çerçeveletilir,uygun bir yere asılır. Böylece hakların öğretildiği zannedilir.
Oysa çocuk hakları öğretmen olacak adaylara başlıbaşına bir ders olarak verilmelidir. Bu da eğitim fakültelerinde olması gerekiyor.Ancak bildiğim kadarıyla eğitim fakültelerinin ders proğramlarında çocuk hakları diye bir ders yoktur. 18 YAŞINA KADAR HERKES ÇOCUK İSE ilk ve orta öğretimde olan öğrenciler çocuktur. Çünkü istisnalar hariç bunların tamamı 18 yaşın altındadırlar.
Öğrenci arkadaşım haklıdır. Bu tür uygulamalara sık sık rastlanmktadır.
Kendim aynı zamanda öğretmen olduğum için bu yugulamaların canlı tanığıyım.
Kendim aynı zamanda İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesiyim.Gerek komisyonda gerekse Okulumda özellikle öğrencilere yönelik, oyunlarla çocuk hakları-insan hakları çalışmamız vardır.Bu tür çalışmaların yaygınlaşması hak ihlallerinin önünü kısmende olsa keser.
Ayrıca bu konuda barolara da iş düşüyor.Baroların milli eğitim ile işbirliği içinde okullara yönelik çalışma yapması oldukça önemlidir.
Şimdilik bu kadar yeter. İlerde daha ayrıntılı yazmayı düşünüyorum.
Öğretmenlerin çocuk hakları konusunda eğitime ihtiyaçları vardır, görevin ise bu sorunun farkında olanlara düştüğüne inanıyorum.