Mesajı Okuyun
Old 13-08-2006, 17:36   #5
Av. Can DOĞANEL

Böyle bir şüphe bulunuyorsa biraz daha fazla posta masrafı verilerek PTT hizmetlerinden en hızlı olanı (adı aklıma gelmedi) ile aynı gün tebligatın işverene ulaşması sağlanabilir. Gerçi ekonomik durumu itibariyle işçiye bir külfettir ama en emin yol bu. Ayrıca gönderilecek tebligatta "...Şu tarihte işyerinize bizzat başvurdum. İçeri alınmadım. Bunun üzerine işbu talebimi noter kanalı ile gönderiyorum...." Şeklinde ibareler yazılırsa ileride ispat açısından daha etkili olabilir.
Öte yandan işe iade davaları ile tam anlamıyla boğulmuş durumda olan dairenin işçi aleyhine böyle bir düşünce içerisinde olmasına akıl sır ermiyor. Binbir emekle dosya inceleyip karar veriyorlar sonra da bu kararın infazını sıkıntıya düşürecek bir görüş içerisine giriyorlar.. Ben bu görüşte olacaklarını sanmıyorum. Yargı kararının böylesi basit bir gerekçe ile uygulanamaz hale getirilebilmesi, kötüniyetli işverenlere yargı kararından basit bir vücut çalımıyla sıyrılma imkanı sağlayacaktır ki bu da kabul edilemez.

Yazarken bir şey daha aklıma geldi. Acaba ilam icra yolu ile infaz edilebilir mi? Yani bir işin yapılmasına veya yapılmamasına dair ilam olarak kabul görebilir mi? Bu konuda fikri ya da tecrübesi olan arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.