Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 22:27   #120
Gemici

Varsayılan Kavram Kargaşalığı

[quote]
Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Cins ayrımcılığını reddeden bir anlayışın cinsel eğilimlerini ortaya koyarak dernekleşmesi de bir çelişkidir. Ayrıca cinsel yaşam özel yaşamın gizliliği ilkesine ve teminatına bağlıdır. Cinsel kimliklerini ilan ederek ve bu kimliğe bağlı yaşantı ve arayışlarını kamuya ilan etmelerinde bireysel ve toplumsal yerndelik yoktur.[/QUOTE]

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Ayrıca mesajımın ilk cümlesindeki özel hayatın gizliliğine ait iki yönlü bakış hakkındaki görüşünüzü,cinsel kimlik üzerinden toplumsal hayata katılma girişimine karşı sosyal değerlerle katılma önerimi ve yine sosyal kültürel,medeni tüm haklarını kullanma haklarına zaten sahip oldukları düşüncemi değerlendirir misiniz,

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Ancak diyorum ki, genel olarak bu haklarını hukuk düzeninde ve toplumsal yaşamda kullanma imkanları zaten varken ; cinsel kimliklerini açığa çıkararak ve vurgulayarak,böylece özel hayatın gizliliği ilkesini hem kendileri açısından,hem de onların bu kimliklerini bilmeme hakkına sahip toplumun diğer bireyleri açısından ortaya koyan bir dernek çatısı ortaya koymaları "özel hayatın gizliliğini" ihlal değil midir ve cinsel ayrımcılığı reddeden tezleri ile çelişmememekte midir ?

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Bir de özel hayatın gizliliği konusunda itiraz dışında haklı bir tez,içi doldurulmuş bir itirazınız yok.

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Gemici"nin genel olarak yazdıklarımı ve mesajlarımı anlamadığını,anlamak ta istemediğini,bazı arkadaşlarda gözlemlediğim,muhalefet tonu ekleme gayreti gördüğümü,ama bunun da tartışmayı renkli kıldığını,sakıncası olmadığını,tartışmaya damga vurmak gibi çok itici bir tarzdan uzak olduğumu,yalnızca düşünce ve bakışımı tutarlı ve inançlıca ortaya koyduğumu,bu tartışmalara ben yazdıktan sonra,özellikle benim karşı düşüncemde olanların katılarak tartışmayı çoğalttıklarını,bunun da psikolojik etkenli bir iletişim doğurduğunu,hoşuma da gittiğini,konuya ilginin böylece arttığını ve epey faydalı bir dosya ortaya çıktığını düşünüyorum.

Önce bazı yazılanları anlayıp anlamadığımdan başlıyalım. Kafam karmaşık cümlelere çalışmaz. Basit ve özlü cümleleri severim. Bir cümle içinde bir fikir belirtmeye çalışırım. Kendi yaptıklarımın tersini bir yerde okuyunca anlamakta zorlanırım. Zorlandığım zamanlar veya bana çelişkili gelen şeyler okuduğumda, okuduğum şeylerin doğru olup olmadıklarını anlamak için veya yazanın hata yapıp yapmadığını anlamak için başka kaynaklar ararım.

'Özel hayatın gizliliğini ihlal' konusunda da aynısını yaptım. Ceza Kanunu'nun 134 Maddesinin metni şöyle:
Özel hayatın gizliliğini ihlâl
MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Benim bu maddeden anladığım özel hayatın gizliliğinin ancak ve ancak üçüncü kişiler tarafından ihlal edilebileceği. Ama yinede belli olmaz,belkide yanılıyorum, haklı olup olmadığımı bir bilen varsa söylesin lütfen. Öyle ya başkalarını anlamıyan kanun maddesini nasıl anlasın. Yanlış anladıysam yukarıdaki alıntılarda altını çizdiğim bölümleri silerim.

Eğer alıntılarda altını çizdiğim 'Özel hayatın gizliliğini ihlal' kavramı ceza kanununun belirttiği anlamdan başka bir anlamda kullanıldı ise, ortada bir kavram kargaşası var demektir.

Eğer Ceza kanununun 134 Maddesini kişilerin kendileri ihlal edbiliyorsa , yani kişilerin kendilerinin kendi özel hayatlarının gizliliğini ihlal olanağı varsa cezalandırırız olur biter. 'Senin gibilerle birlik olup dernek mi kurmak istiyorsun' 'Buyur kur ama bu suretle kendi özel hayatının gizliliğini ihlal suçunu işledin. Ceza'

Ama açıkça belirteyim 'Özel hayatın gizliliğini ihlalden' bir yere varamıyacağız gibime geliyor. Genel ahlaka dönelim en iyisi, belki oradan birşeyler tutturabiliriz.

Saygılarımla