Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 15:11   #117
Av. Hatun Olguner

Saim Bey ;

Sizinle birçok konuda hemfikir olduğumuz ortaya çıkıyor.

Açıkça söylemek isterim ki,kültürel ve hukuksal sağlam bakış açılarınız ve düzeyli, doğruyu aramaya,bulmaya yönelik ciddi,paylaşımcı ve samimi katılımınızın açıkça dikkat çekmesi nedeniyle en fazla sizinle bu konuyu konuşmaktan memnuniyet duyuyorum.Sizinle iki küçük fikir ayrılığımız var :

Siz,faaliyet sürsün,tehlike ortaya çıkarsa o zaman kapatma gündeme gelir diyorsunuz. Dikkatinizi çekmek istediğim bir ülke gerçeğimiz var : Ekonomik alanda neredeyse dev bir sektör görüntüsüne kavuşmuş suç dünyası ve cinsel alandaki suç oranı uygar bir ülkeye yakışmayacak ölçülerde ve görüntülerdedir. Hukukçular olarak hepimiz,gerek ekonomik suçlardan gerekse cinsel suçlardan,özellikle çocukların cinsel istismarından kaynaklı eylemlerden toplumun gördüğü ve görmekte olduğu zararları en yakından bilen ve sosyal dokuyu,gelişmeleri en yakından takip etme ve tahlil etme imkanına sahip meslek grubuyuz. Maddi,manevi varlıklarını geliştirme ve yaşama imkanına sahip olamayan,gerekli eğitim,aile ve toplum,devlet desteğinden ve ilgisinden mahrum binlerce
insanımız suç dünyasında boşluklarının izdüşümü olan eylemlerle varlığını sürdürmektedir. İşte,hukuk ve hukukçu,ülkenin sosyal dokusunu,gerçeklerini,mevcut ve beklenebilecek,açık,yakın zararları da görmek,anlamak ve gerekli önlemleri olaysal olarak almak zorundadır. Hukukta varolan tehlike yanında,olasılığı yüksek ve yakın ciddi tehlike kavramı da vardır. Mevcut sosyal yapıya ve gerçekleşen olaylara baktığımızda,özellikle İstanbul gibi bir metropolde,aile denetiminin ve sosyal korumanın çok zayıf olduğu gerçeğini de nazara alırsak çocuklarımızın ve gençlerimizin toplumsal duyarlılıklarda cinsel suiistimallere açık bir dernekten ciddi ve yakın tehlike kavramı çerçevesinde zarar görebeleceklerine dair yakın bir tehlikenin varlığını kabul edebiliriz;bu kabuldan hareketle toplumu korumak telakkisini mahkeme heyetinde ve benim düşüncemde haklı buluyorum. Tabii ki,farklı düşünceler ve tehlike algıları olabilir,ama adı üzerinde,tartışma,olaylara farklı ve çeşitli yönlerden bakmaktır. Bu nedenle ben bakış açımı,mahkeme kararını anlamaya ve çözmeye çalışarak,ortaya koyuyorum. Konuştakça da sizinle düşüncelerimizin çok yaklaştığı ortaya çıkıyor,bu gidişle ya ben sizin tarafınıza geçeceğim,ya da siz benim tarafıma.

Bir de özel hayatın gizliliği konusunda itiraz dışında haklı bir tez,içi doldurulmuş bir itirazınız yok.