Mesajı Okuyun
Old 11-12-2006, 20:07   #6
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Hallaç,

Size katılıyorum, tarife eğer bu şekliyle RG.de yayımlanırsa birçok meslektaşımız hak kaybına uğrayacaktır.

TBB, miktarı az olan dosyalarda maktu vekalet ücretinin "haksız" olduğunu iddia edip bu düzenlemeyi değiştirmek isterken amaçladığından daha farklı bir netice meydana gelmiştir. Eğer illa değişiklik yapılacaksa bu örneğin

Esas alacağı "125-" YTL'ye dek olan icra takiplerinde vekalet ücreti esas alacak miktarı kadardır; daha fazlasında nısbi oran uygulanır.Ama esas alacağı 125 YTL'nin üstü takiplerde vekalet ücreti her halükarda bu miktarın altında olamaz"

şeklinde olabilirdi.Verdiğiniz örnekte olduğu gibi esas alacağı 1000-YTL ve takip çıkışı 3000- YTL olan icra takibinde eski sisteme göre 360-YTL vekalet ücretine hak kazanılırken şimdi 125- YTL'ye hak kazanılacaktır.Benim önerdiğim şekilde ise nısbi oran uygulanacağından vekalet ücretinde bir değişme olmayacaktı.

Umuyorum tarife bu şekliyle yayımlanmaz.Çünkü "hukuki yardımın tamamlandığı" tarife uygulanacağından geriye dönük hak kaybı da olacaktır.