Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 14:18   #14
Admin

Sayın Meslektaşlarım,

Alıntı:

Dediğim gibi çeki alan kişi bu vadeyi kabul etmektedir.

Alıntı:
Çek keşidecisi lehdarın rızası ile post date koymaktadır. Bu sebeple buna rıza göstermiş bulunan lehdarın
Yukarıdaki sözlerinize katılma imkanı bulamıyorum, zira çek iki kişi arasında BK uyarınca yapılan ve sadece onları bağlayan bir akit değil, bir kambiyo senedidir ve kambiyo senedinin tüm sonuçlarını da beraberinde getirir. Malumunuz veçhile kambiyo senetleri her zaman ciro edilebilir ve üçüncü kişilerin eline geçebilir. Bu durumda lehdarın rızası diye bir şey de söz konusu olmayacaktır ve bu durumu da hem keşideci, hem lehdar, hem de cirantalar son derece iyi bilmektedir.

Görüşlerinize saygı duymakla birlikte, bu konuda benim görüşümün değişme ihtimali de bulunmuyor. Bir çekin vadesi olmaz ve görüldüğünde ödenir. Bu TTK'nin emredici hükmüdür. Bir kanun hükmüne uygun davranmak etik olmamak anlamına geliyorsa, ben etik olmama suçlamasını kendi adıma kabul ediyor ama yine de kanunun bana verdiği hakkı kullanıyorum. Sizler de dilerseniz sizin elinize geçen bu çekleri dilediğiniz sürece elinizde tutabilirsiniz..