Mesajı Okuyun
Old 09-06-2017, 11:12   #53
Av.SerkanBütün

Alıntı:
Yazan Av.Frkn
Taahhüdü ihlal ettiğinden ötürü borçluyu şikayet ettik yalnız hakkında beraat kararı verildi. Taahhütte ''taksitleri ödemediğim takdirde maaşımdan x TL kesilmesine muvafakat ediyorum'' ifadesi de yer alıyordu. Bu ifadeden hareketle mahkeme, taahhüdün herhangi bir kayda veya şarta bağlanamayacağı gerekçesiyle sanığın beraatine karar verdi. Taahhüdü ihlalle alakalı olarak pek çok Yargıtay kararı okudum ancak konuyla alakalı net bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
Sayın Meslektaşım,
Bahsettiğiniz olayla alakalı olarak YARGITAY 11. Ceza Dairesi
Esas: 2013/11074 Karar: 2013/8061 sayılı
karara bakarak taahhüdün belirsiz olamayacağını görebilirsiniz. Taahhütteki ifadeler ve beyanlar kesin olmalı ve ödeme dışında ekstra olasılıklara mahal vermemelidir. İlgili hakimin vermiş olduğu kararın nitelik itibariyle doğru ancak gerekçe itibariyle yanlış olduğunu düşünmekteyim.
Şöyleki! Alınan taahhütte geçen ''taksitleri ödemediğim takdirde maaşımdan x TL kesilmesine muvafakat ediyorum'' beyanında taahhütün değil muvafakatın şarta bağlanması söz konusudur. Hakimin gerekçesinin belirsizlik olması durumunda doğru bir karar olabileceği görüşündeyim.
Umarım açıklama yeterli olmuştur.