Mesajı Okuyun
Old 24-01-2006, 23:30   #18
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Şiddet Mağdurunu Sakladığı İçin Şiddet Gördü
Kadınlara hukuksal ve psikolojik destek konusunda ücretsiz danışmanlık yapan Mersin Bağımsız Kadın Danışma Merkezi, bugüne kadar dört bine yakın kadına hizmet götürdü. Ölçer, sığınak olmadığı için şiddet mağduru kadınları evinde korumaya aldığını söylüyor

--------------------------------------------------------------------------------
Kazete
23/01/2006
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Mersin) - Mersin'de çağdaş kadın sığınağı açılması için yoğun bir çalışma yürüten Mersin Bağımsız Kadın Danışma Merkezi, Aile içi şiddet mağduru kadınlar için sığınakların zorunluluğuna dikkat çekti.

Yeni yerel yönetimler yasası uyarınca nüfusu 50'inin üzerinde ki belediyelerin sığınmaevi açmak zorunda olduklarını hatırlatan Ölçer, bu bağlamda belediyeyi zorladıklarını söyledi:

"Belediye bize bir bina versin, psikologundan diğer hizmetlilerine kadar personel ücretlerini karşılasın, biz böyle bir binayı bağımsız sığınmaevi olarak işletmeye hazırız."

Ölçer: Sığınağı işletecek bilgi birikimimiz var

Ölçer, Bağımsız Kadın Derneği olarak bir sığınağı yönetip işletebilecek bilgi, birikim ve deneyime sahip olduklarını kaydederek "Sığınağa başvuracak şiddet mağduru kadına nasıl davranılacağı konusunda Kadın Danışma Merkezimizdeki arkadaşlarımız oldukça bilgi sahibidirler. Bu konuda eğitilmiş arkadaşlarımız var. Yeter ki bize belediye bir yer ver versin. Hiçbir şeye karışmadan biz burayı sığınak olarak çalıştırırız" dedi.

Belediyeden iki seçim dönemi öncesinde sığınmaevi konusunda söz aldıklarını, bu süreçte belediyeye, sığınmaevlerinin ne olduğunu, nasıl olması, nasıl çalıştırılması gerektiği, belediyelere düşen yükümlülükler konularında en 15 ayrı dosya verdikleri halde 10 yıldan beri bu dosyaların tozlu raflarda kaldığını söyledi.

Şiddet mağduru kadınları evimde sakladım

Ölçer, Mersin gibi gelişmiş bir kentte kadın sığınmaevi açılmasının gerekliliğini dile getirdi:

"Merkezimiz İstanbul'dan İzmir'den Malatya'dan gelen kadınlarla dolup taşıyor. Ben iki çocuğuma rağmen günlerce merkezde kalırken, şiddet yüzünden bize sığınan kadınları, sığınmaevi olmayışı yüzünden günlerce evimde barındırdım.

"Bugüne kadar şiddet mağduru 35 kadına evimi açmışım. Çok zor günler yaşadım. Telefonla ölüm tehditleri aldım, adamlar kapıma dayandı. Ağza alınmadık küfürlerin muhatabı oldum; kadın satıcısı bile dediler. Amacımız bir sığınak açmaktı."

Oğlu evi terk etti, kızı da terk etme tehdidinde bulundu

Ölçer, şiddet mağduru bir kadını evinden barındırmasını da şöyle anlatıyor:

"İki buçuk yıl önce merkeze başvuran bir kadını kocası ve erkek kardeşi çok feci işkence yapmışlar. Adamın üçüncü karısıymış. Geldiğinde vücudunun her tarafında kesik ve yanık izleri vardı. Cinsel organına çok zarar vermişlerdi.

"Sığınak olmadığından bu kadını tam 2,5 sene evimde sakladım. Emniyetle birlikte çalışarak kadını uzun süre koruyabildik. Mersin, şiddetin yoğun yaşandığı bir şehir, bu nedenle de kadın sığın sığınmaevi açılması şart."

Çocuklarıyla birlikte oturduğu evini şiddet gören kadınlara açtığı için oğlunun evi terk ettiğini söyleyen Ölçer, kızının da eve başkalarını alması halinde evi terk edeceğini söylediğini belirtiyor:

Ölçer, ailesinin dağılacağı korkusuyla evi kadın sığınağı olarak kullanmaktan vazgeçmek zorunda kaldığını açıklıyor ve "Artık duygularımın yerini mantık aldı. Profesyonelce düşünüp sadece şiddet gören kadınları merkezde kabul ediyoruz ve hala, belediyeden yasal sorumluluk haline gelen sığınmaevi açma sözünü tutmasını bekliyoruz" dedi.(AD/EÖ)