Mesajı Okuyun
Old 09-12-2002, 00:16   #4
Cest la vie

Saim Abi,
Haklısınız, bir şey diyemiyorum. Biz arka planda sayın yöneticiler ile din olayını, hukukdışı konular olaylarını konustuk, yer alması gerektiğini bir tek ben savununca, bir fikir olarak havada asılı kaldı..
Yöneticilerin aksini savundugunu belirtmemin, sayın üyelerin fikrini baştan etkileyeceğini bilsem de bir tartışma da burda açmak istiyorum; "öyle ya, hukuk sitesinin hukuk kurallarını da toplum koymalı" ve tüm üyelerin bu tartışmaya katılmasını, vakit geçirdikleri bu sitede görüş beyan ederek -kabul edilse de edilmese de- isteklerini sunmalarını rica ediyorum.

Çok üzücü olaylara tanık olduk, olmaktayız. Olay sansürle başlayıp Türk Hukuk Sitesinin kurallarına ve özellikle hukuk-hukukdışı konulara kadar uzanmakta..

Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları, ilk açıldıgı zamanlarda en görkemli çağını yaşamış olan, ancak daha sonra sadece yöneticilerin ve bir kaç üyenin (ki özellikle Mehmet Saim Tikici'nin) çabalarıyla ayakta durmaya çalışan bir site.. Nedendir bilinmez, hiç bir üyenin eli, yanıtla butonuna gitmemekte, tartışa tartışa bitmeyecek hukuk konuları bile ya tamamen cevapsız kalmakta ya da bir iki yorumla geçiştirilmektedir.

Bunun sebebi ise yazmayan hukukcular zaten yazmadıklarından bir türlü bulunamamaktadır..

Hukuk Sitesinin "hukuk dışı" alanı olan Site Lokali alanı, forumun en canlı alanıdır. Ancak köşe yazılarında yazılan bir yazı hukuk dışı oldugu gerekçesiyle sansüre uğramaktadır.

Şimdi, elimizde iki veri var:
1)Bir hukuk sitesi ve hukuk konuşulmalı
2)Hukuk Sitesinin en canlı alanının hukuk dışı konuların konuşuldugu site lokali alanı olması.

Bu beni, doğal olarak düşündürüyor. Demek ki insanlar özgürce her konuyu konuşmak istiyor ki en canlı alan lokal. Diğer alanlarda özgürce konuşulmuyor, çünkü o zaman yazı sansürleniyor. Demek ki; bir yazı lokalde yazılınca bir şey olmuyor; lokal dışı bir alanda yazılınca sansüre ugruyor.. O zaman doğal olarak en canlı alan lokal alanı oluyor..

Benim tartışmaya açmak istediğim nokta burada başlıyor. Sizce de hukuk sitesinde sadece hukuk mu konusulmalı, yoksa diğer konular da serbest mi bırakılmalı?
Bu arada, bu demek değildir ki, hukukla din karıştırılsın ve yorumlar ona göre yapılsın. Ancak faklı başlıklarda isteyen istediği konuyu açmalı ve "isteyen kişi" "saygı ve anlayış çerçevesinde kalmak kaydıyla" istediği cevabı yazmalı..
Mesela ayrı bir alan olarak din alanı açılmalı, orda isteyen istediğini yazmalı ve isteyen orayı da okumalı.. Hukuk Sitesi benliğini kaybetmeden ama katılıgı biraz yumuşatılarak bir denge kurulmalı..

Çünkü gerçekten hukuk sitesinde düşünce bir suç ise, düşünceler sınırlandırılmaktaysa diğer sitelerde ne olur tahmin bile edemiyorum...

Sizler ne dersiniz?