Mesajı Okuyun
Old 19-02-2012, 03:32   #68
Selma1375

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Merhabalar;
Öncelikle mesleki anlatımlarımızın sadece meslektaşlarımızın şifre ile girebileceği özel bir alanda olmasını doğru bulduğumu belirtmek isterim. Fakat meslektaşlarım benim için çok değerlidir ve özellikle yeni meslektaşlarım sizleri çok seviyorum, müvekkilleriniz karşısında yada karşı taraf karşısında daima saygın, ezilmeyen olmanızı; asla eksikliklerinizin, hatalarınızın altında ezik kalmamanızı diliyorum. Bu nedenle
bir ufacık da benim katkım olsun:
1= İhtiyadi haciz kararı alarak icra takibine başlama olanağınız var ise öncelikle bunu gerçekleştirin.Çünkü bu size iki yönlü kazanç sağlayacaktır;
a) Hızlı bir şekilde hareket etmiş olacağınızdan borçlunun mal kaçırmasını önemli oranda engellemiş ve takibinizi en kısa zamanda, hatta bazen icrai takibe başlamadan başarı ile sonlandırma olanağını elde etmiş olacaksınız.
b) Borçlu büyük çoğunlukla alacaklıyı arayacak ve müvekkiliniz alacaklı da sizin çabucak ilerlediğinizi görünce size güven sağlaması ve daha sonraki gelişmelerde de elinizin rahatlamış olması, hatta sırf bu güvenle bundan sonraki işlerini ve çevresindeki işleri de size getirmesini sağlamış olmanız söz konusu olacaktır.
2= Hangi takip yolunun seçildiğini de yazın. Yani Haciz mi, iflas mı.
Aman ha ! haciz yolu ile tahsil edebileceğiniz alacaklar var iken yanlışlıkla yada borçluya baskı yaparım da alacağı daha kolay tahsil ederim diye zinhar iflas yoluna gitmeyin.Sonra haciz yoluna dönmek istediğinizde sizden sonraki hacizler önünüze geçeceği gibi, dosyaya intikal eden paraları da haciz yoluna başvuranlar alır ve siz ne zaman biteceği bilinmeyen, çoğunlukla olumsuz bitecek bir maceraya atılmış olursunuz.
3= Kira alacağını takibe koyacaksanız "haciz yolu ile ve tahliye taleplidir" ibaresini mutlaka yazınız. Tahliye talep ettiğinizi yazarsanız tahliye için icra mahkemesine başvuracak olmasanız dahi alacağı daha kolay tahsil edersiniz.
Ayrıca, müvekkilleriniz sizden kiracısını çıkartmak istediğinde de sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açmak yerine icra yolu ile tahliye için olanakları sonuna kadar kullanın. çünkü kısa zamanda tahliye kararı çıkarabilir ve uygulatabilirsiniz.
4= Kira alacağı için takip talebinde bulunacak iseniz, Kira alacaklarının hangi ay için ne kadar olduğunu belirterek ayrı ayrı alt alta yazın. Her ay için takip tarihine kadar işlemiş faiz alacaklarını da hem oran olarak,hem de miktar olarak o ayın kira bedelinin altına yazın.
5= Tebligatların usulüne uygun olmasına dikkat edin.Değilse yeniden tebligat çıkarttırın.
6= Mal beyanında bulunmamadan ceza davası açmayı ihmal etmeyin. Birçok borçlu ödemeyeceği borcu sırf bu nedenle ödemektedir.
7= İcrada talep olmadan dosyada neredeyse hiçbir adım adılmaz. O nedenle daima ilerletebilmek için talep açın ve müdürden altına karar alın. Masraflarını yatırmayı da unutmayın.
Belki burada isim vermek doğru olmayacak fakat sizlere yardımcı olmak için, hatta tüm meslektaşlarıma bir öneri olarak Baki Kuru hocanın İcra ve İflas Hukuku El Kitabı'ndan birer adet el altında bulundurmayı ve baştan sona kadar dikkatlice okumayı özellikle öneriyorum.
Birde, 21 HD Başkanı Ali Güneren'in İstihkak ve tasarrufun İptali davaları kitabını bunun yanına ayrıca ekleyin. Çünkü bu davalar icra iflas hukukunda çok önemli yer tutar: Bir adet son yayınlanan icra iflas kanunu ve bu iki kitapla yolunuz açık olsun derim.

Ayrıca, WWW.takiptalebi.com adresine de bir uğrayın. Burada, Uyap uyumlu ve diğer takip talepleri vb.nden daha kullanışlı -çünkü doldururken bire bir form üzerinden görerek dolduruyorsunuz- form sitesi var.
İcra hukukuna hiç ısınamamış ve özellikle ceza hukuku alanında yoğunlaşmış, biraz da ehlikeyf çalışan bir meslektaşınız olarak icra konusunda şimdilik bunları önereceğim.
Yolunuz açık, bahtınız güzel olsun ...
sevgilerle.
mERHABALAR, BEN MAL BEYANI KONUSUNU BİR TÜRLÜ ANLAMADIM iCRA TAKİBİ SIRASINDA MUTLAKA İSTENİYOR MU, HANGİ AŞAMADA İSTENİYOR, YALAN BEYANDA BULUNUP BULUNAMAZ MI, HACİZ İŞLEMLERİNDE NE GİBİ YARARI VAR V.S. Biraz da bu konuda aydınlatırsanız çok çok iyi olucak. Kitaplarda okuduk ama buradan açıklamalı okuyunca bilgi daha da pekişiyor. Verdiğiniz tüm bilgiler için emeğiniz için çok teşekkürler sağolun.