Mesajı Okuyun
Old 15-12-2015, 13:11   #32
nostrabugraus

Alıntı:
Yazan nknknk
Merhaba sayın meslektaşlarım, müvekkil şirketten tahsil edilen geriye dönük 10 yıllık kayıp kaçak bedeli ve toplamda beş adet kalemin iadesi için Ticaret Mahkemesinde dava açmayı düşünüyoruz. Elektrik şirketinden bizden tahsil edilen miktarları istedik ancak sadece 1 yıllık bilgi verebileceklerini bildirdiler
1-Belirsiz alacak davası açabilir miyiz?
2-Söz konusu bedeli avans faizi ile mi yasal faizi ile mi geri istemeliyiz?
3-Davayı Elektrik Dağıtım Şirketine mi yoksa Elektrik Parekende Satış Şirketine mi yöneltmeliyiz?
4- Davayı elektrik Şirketinin merkezinin bulunduğu yerde açabilir miyiz, yoksa aboneliklerin bulunduğu yerde mi açmalıyız?
Müvekkil şirketleri için dava açan meslektaşların davaları ne aşamada acaba ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Herkese iyi çalışmalar

Sevgili meslektaşım, davanızı Elektrik Parekende Satış Şirketine yöneltmeniz gerekmektedir.

Elektrik tedarikçi şirketleri tüketici şirketlerle elektrik enerjisi satış sözleşmesi içerisinde yetkili mahkemeyi belirlemektedirler. Yani HMK 17 uyarınca geçerli bir yetki sözleşmesi yapmaktadırlar. Öncelikle bu hususu bir araştırın, aksi halde yetki itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Yetki sözleşmesi bulunmuyorsa HMK m. 10 ve HMK m. 6 uyarınca hem aboneliğin bulunduğu hem de şirket merkezinin bulunduğu yerde dava açabilirsiniz.

Ben davamda müvekkil şirketin son 9 aylık faturalarına yansıtılan ve dağıtım bedeli, iletim bedeli ve kayıp bedeli adları altında tahsil edilen bedelleri talep ettim. Zira, müvekkil ilgili dağıtım şirketiyle yeni sözleşme imzaladığından belirsiz alacak davası açma/açmama gibi bir sorunla karşılaşmadım. Davam bu ay içerisinde karara çıkacak olup, sizleri sonucundan haberdar edebilirim.