Mesajı Okuyun
Old 20-02-2007, 13:43   #1
Av.Bülent Özkan

Varsayılan Kira tespit hükmü-brüt, net? -takibe koyma

Sevgili arkadaşlar izleyeceğim yolu kestiremediğim bir soruna karşı bilgilerinize başvuruyorum..

Taşınmaz Maliki Müvekkil (M) adına kira tespit davası açtık. Mahkeme kiranın 15.5.2005 tarihinden itibaren 3.500 YTL olarak tespitine karar verdi. Kararda bu miktarın brüt mü net mi olduğu belirtilmiyor. (Not: Yazılı kira sözleşmesi kjayıp ama bu zamana kadar stopajı kiracı ödüyormuş.-mecur işyeri olarak kullanılıyor)

Hüküm kiracı Davalı (d) tarafından temyiz edildi. Tespit hükmü olduğu için kesinleşmeyi beklemek durumundaydık. Sonunda Yargıtay kararı onadı. Ben de hemen onama kararını D'ye tebliğe çıkardım. Fakat hala dosyaya tebligat parçası dönmedi. Tahminen onama kararının kesinleştiğini düşünüyorum.

Sonuçta ben daha parça dosyaya dönmediğinden kesinleşme şerhi alamadım ve tespit hükmünü takibe henüz koyamadım.

D ise 3.500 YTL yi brüt olarak hesaplayarak %22 stopajı düştükten sonra kalan meblağı aylık kira bedeli olarak bulmuş ve 21 aylık kira farkı diye açıklama düşerek M nin hesabına yatırmıştır?

S.1. Kira tespit hükmünde brüt net gibi bir açıklama olmadığında ve stopajı da evvelce sürekli kiracı D ödediğine göre tespit edilen 3.500 YTL nin tamamı üzerinden talepte bulunmak mümkün mü?

s.2. D biz takibe geçemeden kendi hesapladığı meblağı müvekkil hesabına geçmiş olduğundan icra vekalet ücretimizi bertaraf etmiş oldu. Yatırılan parayı geri yollar, ve karara kesinleşme işerhi alarak tüm meblağ üzerinden takibe geçer isek icra prosedürü içinde bize sorun teşkil eder mi? (paranın yatırıldığı halde tarafımızda geri yollanması sorunu)

cevaplarınıza şimdiden teşekkürler.....

Saygılar...