Mesajı Okuyun
Old 11-06-2007, 16:19   #1
Av.Çağlar Şener

Varsayılan takipten önce menfi tespit davası

öncelikle tüm üyelere ve ziyaretçilere iyi çalışmalar diliyorum;
müvekkil bir beyaz eşya servisinde klima teknisyeni olarak çalışmakta iken iş aktini feshetmiştir.(iş aktinin feshinin haklı olup olmadığı hususu iş mahkemesinde açılacak davada belli olacak, ama yüksek ihtimal haklı çıkacak). işe başladığı sıralarda işveren tarafından İstanbul'a klima ile ilgili eğitim alması için gönderilmiştir. bu eğitimin bedeli olarak müvekkile 1.500,00 YTL. lik bir bono imzalatılmıştır. bono düzenlenirken bunun 2 yıl süre ile geçerli olduğu 2 yıl içinde işten ayrılması durumunda senet bedelinin tahsil edileceği belirtilmiştir. tanzim tarihi 2005 yılı mayıs ayı içinde. (senet sureti olmadığı için bilgilerinde eksiklik olabilir) yani 2 yıl geçmiş durumda. ayrıca senedin üzerinde eğitim bedeli olduğu hususu yazılı imiş. bu hususları ispatladığımız taktirde ben borçlu olmadığımız tespit edilir diye düşünüyorum. işverenin senedi takibe koyacağı büyük ihtimal
sorularım: 1- takipten önce menfi tespit davası açmam ne kadar faydalı olur? benim düşüncem teminat miktarı açısından daha uygun.
2- açılacak davada tanık dinletme imkanım nedir?
3- senet üzerinde yazan "eğitim bedelidir" ibaresinin davanın içeriği ve senedin geçerliliği konularında bana ne gibi faydaları olabilir?
4- işveren tarafından normal takip değilde, ihtiyati haciz kararı alınarak müvekkilin evine hacze gelinmesi durumunda yapılacak birşey varmıdır? takipten önce açılacak davada tedbir kararı almamız bunu engellermi?
5- ve senedin iyiniyetli 3.kişiye ciro edilmesi durumunda yapılacak işlemler ne olabilir.senedin üzerindeki yazı ciroya engel teşkil edermi, yada 3 .kişinin iyiniyetli olmadığını ispatlamaya yarar mı?
---cevap verecek ve bu konu üzerinde zamanını ayıracak meslektaşarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. ayrıca verilecek cevapların diğer birçok meslektaşımın da işine yarayacağına düşünüyorum.
herkese iyi çalışmalar;
saygılarımla;
av.çağlar şener