Mesajı Okuyun
Old 05-01-2012, 12:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
6 aylık adliye stajını bitirmiş Stajyer Avukat kişi 6 aylık avukat yanındaki stajında Muvafakatname ile icra hukuk-ceza, sulh hukuk-ceza ve icra takip işlemlerini yapabiliyor.

Şimdi sorum şu stajını tamamen bitiren Avukat Ruhsatnamesi gelene kadar daha önce yanında stajını yaptığı avukatın yine Muvafakatı ile yukarıdaki işleri yapabilir mi?

Forumda bazı sorular ve olaylar başlık altına alınmıştı. Bir kısmı stajı yanında yaptığı avukattan başka bir avukatın işini yapması üzerine, bazısı adliye döneminde Avukatın işini yapması üzerineydi ve buna benzer şeyler.

Muvafakatname ile Ruhsatname arasında Stajyer sıfatı kalkan kişi Avukat da değilse nedir neler yapabilir?

*Bu konuda bu başlıkla birlikte aynı soruyu Adalet Bakanlığına yönelteceğim dilekçe hazırladım. Varsa daha önce Adalet Bakanlığının konuya ilişkin bir cevabı paylaşılırsa çok mutlu olurum. Keza şuan açıklayamayacağım önemli bir mevzu yüzünden bu sorunun cevabı benim için kritik öneme sahiptir. Mesajı okuduğunuzda hiç olmadı iki kelime düşüncenizi yazarsanız mesleki dayanışmamızın daha da güçleneceği kanaatindeyim. Teşekkürler.

Bence çok yerinde bir saptama ve soru(n). Özellikle İstanbul'da ruhsat bekleme süresinin 40-45 gün civarında olması, soruyu daha önemli kılmaktadır. Ruhsat bekleyen meslektaşımız ne stajyer ne de avukat olarak kabul edilmektedir. Yani ne deve, ne de kuş. Mevzuatta bu konuda bir hüküm olduğunu sanmıyorum. Ancak bu eksikliğin bir an evvel giderilmesi gerekir.

Barolara ve TBB'ne müracaat edilmeli, edildiyse sonucunu bilen varsa buraya yazmalı diye düşünmekteyim.