Mesajı Okuyun
Old 02-07-2020, 11:13   #3
Sbt

Alıntı:
Yazan av.b-özkul
Merhabalar.

1-Kiracı, her ay için kira bedelini aşan miktardan sorumlu değildir. (KMK md. 22/1) Ancak genelde aidat miktarı kira bedelinden haliyle düşük olduğu için maddenin uygulamasına rastlamadım.

2-Ada, parsel, daire no belirtmek suretiyle ad, soyad ve T.C. no alma hakkınız bulunmaktadır. Yasal dayanağımız Avukatlık Kanunu md. 2/3'dür. Uygulamada kişisel veri vs. denilerek avukata bilgi verilmekten kaçınılsa de Danıştay'ın avukatın nüfus dairelerinden T.C. no sorgulama yetkisi bulunduğuna dair kararını pekala kıyasen Tapu Müdürlüklerinde de uygulamak mümkündür. (Kanun var zaten Danıştay kararına bile gerek yok) Ancak her şeye rağmen alamazsanız sadece ad ve soyad üzerinden takip başlatıp daha sonra icra dairesinden müzekkere yazdırmak suretiyle tapudan T.C. no bilgisi alabilirsiniz.

3-Sadece ev sahibi için başlatacaksanız tek takip de bütün daireleri yazabilirsiniz ancak işin içine kiracıları da katacaksanız ayrı ayrı takip başlatmalısınız.

Meslektaşım çok teşekkür ederim. Kira miktarı aşan kısmını pek anlıyamıyorum açıkçası. Örneğin kirası 1000 tl ise ,aidar borcu 900 ise. Bu durumda 900 tl tamamı için sorumlu olur doğru mu anladım?