Mesajı Okuyun
Old 14-08-2007, 16:04   #41
Gamze Dülger

Sayın Meslektaşlarım,
Kanunun lafzı ve yorumu bakmak gerektiğini düşünüyorum.
TTK 688/1-6 maddesi gereğince senette "düzenleme yeri " olmalıdır.
Eğer; "Düzenleme Yeri " gösterilmemişse " Senedi düzenleyen kimsenin adının yanında yazılı olan yer " düzenleme yeri sayılır.
Bonoda düzenleme yeri hiç bir tereddüte meydan vermeyecek şekilde anlaşılabilir olmalıdır.Yargıtay tereddüte meydan verecek kısaltmalarda dahi senedin kambiyo senedi vasfı taşımadığını belirterek takibi iptal etmiştir.

Yine Sn.Talih Uyar Kambiyo Senetleri cilt 1 sy 97 de belirtildiği ve Yargıtay 12. HD 28.3.2000 E:3547 K:4662 de "Ayrı bir tanzim yeri bulunmasa da keşidecinin ad ve soyarının yanında yasaya uygun biçimde belirtildiğinden senet kambiyo senedi vasfını taşımaktadır" demektedir.

Peki senedin iki ayrı yerde tanzim edilmiş sayılması mümkün müdür?
Bunada varolan olay sebebi ile olumlu yanıt vermek gerekecektir.Yani kararı olaya uygular isek keşidecilerin yanında idari birim yazılı olduğundan senet bu yerde tanzim edilmiş sayılacaktır.

Eğer tanzim edilmiş sayılan yer konusunda bir problem olsa idi sorunuza olumlu yanıt vermek gerekecekti.Yüksek meblağlı bir takipte riske dikkat etmek gerekiyor.
Takibin iptali yani senedin kambiyo senedi vasfını taşımadığına dair şikayet ile talep edilecek takibin iptali davası;maktu avukatlık ücretli bir şikayet olup,takibi de durdurmadığından göze alınabilecek bir risk gibi görünüyor.

Ancak ben yine de senedin, kambiyo senedi vasfını taşıdığı düşünüyorum.

Saygılarımla