Mesajı Okuyun
Old 06-04-2007, 15:21   #1
ilksan

Varsayılan Hileli hisse devri!!!

Sayın Meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Sormak istediğim konu Şirketler Hukuku ile ilgili:
Özet olarak anlatmak gerekirse. müvekkilimin eşi bir anonim şirketin ortağı ve yönetim kurulu başkanı iken bir kaç sene evvel vefat etti. Geriye mirasçı olarak eşi ve 3 çocuğu var. müvekkilimin eşi vefat ettikten sonra yaklaşık 1 yıl kadar müvekkilime anonim şirket hesabından para aktarıldı. Ancak son 1,5 yıldır müvekkilime hiç bir şekilde para aktarılmıyor(kar payı). Sebebi sorulduğunda ise "kocan ölmeden evvel şirketteki hisselerine devretmiş." şeklinde bir cevap alıyor. tabiki böyle bir devir işleminin gerçekte olmadığını biliyoruz. kime devrettiği ne zaman devrettiği konusunda bilgi verilmiyor. öncelikle anonim şirkette hisse devri bir çekin ciro edilmesi gibi basitmidir? Bir protokol bir anlaşma yada ilan olması gereklimidir? Yada pay defterine mutlaka yazılmalı mıdır? özetle böyle bir devir işleminin olmadığını nasıl ispatlayabiliriz neler yapmak gerekir. Müvekkilim açısından mirasçı sıfatıyla dahi olsa anonim şirkette pay sahibi olduğunu ve bundan sonra kar payından düzenli faydalanmasını nasıl sağlarız? Yardım eden bütün meslektaşlarıma teşekkür ederim.