Mesajı Okuyun
Old 06-01-2012, 11:29   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Görevsizlik kararına ilişkin hüküm fıkrasında aynen ne diyor Sayın Dikici?

Gerekçeli Kararı uyapta az önce okudum.

Aynen şöyle diyor:

Alıntı:
Talep HMK 400. maddede yazılı delil tespiti mahiyetindedir.
HMK 401/1 maddesine göre henüz dava açılmamış olan hallerde delil tespiti esas hakkındaki davaya bakacak olan mahkemeden isteneceğinden dava değere bağlı dava mahiyetinde olacağı ve HMK 2.maddesine göre görev Asliye Hukuk Mahkemesine ait olduğu ve sözleşmede de İstanbul Mahkemeleri yetkili olduğundan davanın açılacağı mahkeme İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi olup bu sebeple tespit talebinin reddine karar verilmesi gerekmiştir.
HÜKÜM : Yukarıda açıklanan nedenle
1- Delil tespiti talebinin reddine,
2- Harç peşin alındığından ayrıca harç alınmasına yer olmadığına,
3- Davacı vekili tarafından yatırılan mahkeme avans giderinin tespit isteyene iadesine
4- Yapılan giderlerin tespit isteyen üzerinde bırakılmasına dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda karar verildi.

"HMK.401/1. Maddesine göre henüz dava açılmamış olan hallerde delil tespiti esas hakkındaki davaya bakacak olan mahkemeden isteneceğinden dava değere bağlı dava mahiyetinde olacağı ve HMK.2.maddesine göre Asliye hukuk Mahkemesine ait olduğu...”

Hüküm:

Yukarıda açıklanan nedenle Delil Tespiti talebinin reddine!

Oysa bu maddeye göre: “veya” bağlacından sonra açıkça “üzerinde keşif yahut bilirkişi incelemesi yapılacak olan şeyin bulunduğu...yer sulh mahkemesi..”nin de görevli olduğu kuşkusuz ortadadır.

Nedense mahkemelerimiz son yıllarda Delil Tespiti yapmak istemiyorlar ve bu tür geçersiz nedenlerle (kararın kesin oluşunu da dayanak yapıp) talepleri reddediyorlar.

Şimdi asıl mahkemesi denilen ticaret mahkemesinden isteyeceğim. o da benzer gerekçeyle reddetmesin diye bu mahkemenin kararını da ekledim ve neden ticaret mahkemesinden istediğimi de izah etmeye çalıştım. )

Müvekkilim kanunun açık maddesine aykırı bu karar nedeniyle şikayet edelim diye tutturursa ben ne yapacağım şimdi.

İlgili madde:

Alıntı:
Görev ve yetki
MADDE 401- (1) Henüz dava açılmamış olan hâllerde delil tespiti, esas hakkındaki davaya bakacak olan mahkemeden veya üzerinde keşif yahut bilirkişi incelemesi yapılacak olan şeyin bulunduğu veya tanık olarak dinlenilecek kişinin oturduğu yer sulh mahkemesinden istenir.