Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 12:10   #20
Av. İlknur Çağın

Şeytanın Avukatı, Pelikan Dosyası, the Chamber gibi filmlerle avunan ve oradaki avukatlık mesleğinin icra ediliş şekline öykünen hukukçu bünyeler için (aslında Türkiye’deki mahkeme salonlarında yaşananlar bunlarla hiç mi hiç örtüşmez, hakim sigarasını yakar, savcı camdan dışarı bakar, seyirciler sıkılır, dik oturma bacak bacak üzerine atamama zorunluluğu tahta sıralarda adamın canına okur) yeni bir özenilecek hayat sundu bu dizi. Hele de after partyler, ofis içi flirtleşmeler, her gün mesai sonrası casual mekanda içilen içkiler, mini mini etekli Ally McBeal de tabi Belki bu dizi nedeniyle Türkiye’de avukat olmak isteyen gençler bile peydahlanmıştır. Bir kere Türkiye’de elit tabakanın yaptığı hukuk mesleği sözleşmeler, şirket birleşme ve devralmaları ve proje finansmanından ibarettir. Gerisi ise teferruattır diye düşünüyorum. Tamam itiraf ediyorum o yeşil camlı avukat lambalarından alanlar vardır ya da koyu ceviz masa yaptıranlar bunlar yok değildir. Sonra, Damages diye bir dizi varmış. İzlemedim ama Avukat ve dizi key wordleriyle çıkıverdi karşıma Hemen. Başka neler var? Aklıma gelen: The Firm: Tom Cruise oynuyor, güzeldi. Kramer & Kramer tam anlamıyla avukatları konu almasa da mahkeme sahneleri güzeldir (Aile hukukçularına gitsin)
A cry in the dark
Erin Brokovich
I am Sam
Micheal Clayton
Legally Blonde
Two weeks notice
Laws of Attraction
Intolerable Cruelty
Liar Liar
A Few Good Man
Tabi bu filmlerin çoğu da hukuki açıdan bizim ülkemizden çok çok farklı usullere ilişkin ama olsun.
Bu aklıma gelenler benim seyrettiklerim sizlerle paylaşmak istedim.