Mesajı Okuyun
Old 08-12-2006, 23:26   #7
Av. Can DOĞANEL

Peki halen çalışan biri eşi tarafından öldürülmüş olsaydı ne derdiniz? Sosyal devlet ilkesi elbette hayata geçmeli ve herkesi bir biçimde sosyal güvenlik şemsiyesi altına almalıdır kabul ediyorum ama.. Miras söz konusu olduğunda o kişinin özel mülkiyetine tabi olan ardında bıraktığı mal varlığından hiçbir şey talep edemeycek olan katil eş.. Sosyal Devlet ilkesine sığınarak ölüm aylığı almaya hak kazanacak. Anayasadaki "...laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir." ibaresindeki "sosyal"in ardından gelen "hukuk" sözcüğü bence buraya çok uygun düşüyor. Hukuk herşeyden önce akıl, mantık ve toplum vicdanında kabul edilebilir olmalıdır. Kocasını öldüren eşe kocasından ölüm aylığı bağlamak. Akıl kabul etmiyor, mantık kabul etmiyor, vicdan da kabul etmiyor. Neyse ki kanunkoyucu da Sosyal Güvenlik Kurumlarını tek çatı altında topladığı 5510 sayılı yasada aynı anlayışı koruyor.

Alıntı:

Gelir ve aylık bağlanmayacak haller
MADDE 56 - Ölen sigortalının hak sahiplerinden;
a) Kesinleşmiş yargı kararı üzerine, kendisinden aylık bağlanacak sigortalıyı veya gelir ya da aylık bağlanmış olan sigortalıyı, kasten öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenlere veya bu Kanun gereğince sürekli iş göremez hale veya malûl duruma getirenlere,
b) Kesinleşmiş yargı kararı üzerine, kendisinden aylık bağlanacak sigortalıya veya gelir ya da aylık bağlanmamış olan sigortalıya veya hak sahibine karşı ağır bir suç işlemesi veya bunlara karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesi nedeniyle ölüme bağlı bir tasarrufla mirasçılıktan çıkarılanlara,
c) Sonraki eşinden dolayı bu Kanuna göre gelir veya aylığa hak kazanan dul eşe, önceki eşinden,
gelir veya aylık ödenmez. Ödenmiş bulunan gelir ve aylıklar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.
Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.
Görüldüğü gibi bırakın öldürmeyi mirasçılıktan çıkarılanlara bile maaş bağlanamaması öngörülüyor. Doğru mantık. Neden? Ölüm halinde kendisine maaş bağlanacak olanlar, kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimseler, bunlar bana gereği gibi bakmadılar ve dahi beni öldürdülerse, benim hala onlara bakmakla yükümlü olmam mümkün müdür?