Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 20:38   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Ercan TEKİN
özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alan 1998 doğumlu otistik ve konuşmaz küçük, okulda eğitim sırasında yaralanıyor. (yanında öğretmeni sürekli olmak zorunda ancak değil) öğrenci yaralandığında fizyoterpist, bir şey olmaz basit bir yaralanma diyor (tıp doktoru değil kendisi) öğrencinin ailesine hiç bir bilgilendirme yapılmıyor. ve öğrenci konuşmaz olduğundan meramını ifade edemiyor...bir hafta sonra cocuk acılar içinde hastahaneye götürüldüğünde kolunun kırık olduğu anlaşılmakta.

burada aklıma takılan, öğrencinin yaralanması konusunda
A) Tedavisini bir hastanede yaptırmak
B) Tıp doktoru olmayan fizyoterpistin görevini ve mesleki yeterliliğini aşan açıklamaları
C) Ailenin bilgilendirilmemesi.

socun oluşması için yeterli gibi görünüyor ancak bu konuda görevi ihmalden mi yoksa farklı bir maddeden mi savunulacak? yardımlarınız için teşekkür ederim...

Sn.Tekin,

Görevi ihmal, faili kamu görevlileri olabilen özgü/mahsus suçlardandır. Bahsettiğiniz olaydaki kişiler özel bir kuruluşta hizmet sözleşmesi çerçevesinde çalışan kişiler ise bu suç oluşmaz. Yine kamu görevlileri açısından da bu suç yasada fiilin ayrıca suç olarak düzenlenmediği hallerde uygulama imkanı bulur.

Bu nedenlerle bahsettiğiniz olayda, TCK.97/1 (Koruma, gözetim, yardım veya bildirim yükümlülüğünün ihlali/terk) suçunun oluşabileceği kanaatindeyim.
Saygılarımla.