Mesajı Okuyun
Old 24-03-2006, 10:05   #81
amd_athlon

Alıntı:
Yazan zeynep deniz alıcı
Av.Şah Emre SOFUOĞLU'na
öncelikle teşekkür ediyorum yanıtınız için.
Sizin okuduğunuz özel üniversite hangisi bilmiyorum ancak ben istanbul ticaret üniversitesi , bahçeşehir üniversitesi ve kıbrıstaki üniversitelerindeki arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla böyle bir yorum yaptım.Gerçi üniversiteler arası farkı bir yana bıraksak kendi üniversitemde(istanbul üniversitesi)sınıflar arasında bile bu eşitsizliğe tanık olmaktayım.Bu demek değildir ki bende 15 sayfadan sınav olmak istiyorum.Ben herkesin eşit şartlara tabi tutulmasını istiyorum.Ayrıca hepimiz biliyoruz ki özel üniversitelerde hukuk okuyup bitiren öğrencilerin öncelikli tercihleri avukatlıktır.Avukat olmak için bir sınava tabi tutulmanız gerekmiyor çünkü(eskiden).Ama sizde farketmişsinizdir hakim yada savcı olmak için uğraşanlar hep devlet üniversiteleri öğrencileri çünkü onların babalarının holdingleri yok ve çevreleri avukatlığa elverişli değil.Belki biraz açık konuşuyorum ama somut ve gerçek örnekler vermek istiyorum.Avukat olmak için de sınav yapılmasını destekliyorum bu en azından nitelikli olmayı ve hak edeni hak ettiği yerde bulundurmayı amaçlayabilir.Tabi sınavın içeriği ve kim tarafından yapılacağıda önemlidir.ama ben her halukarda eleme sisteminin çok olmasada yarar sağlayacağına inanmaktayım. teşekürler...

Bu görüşlerinizin yanlış olduğunu söylemiyorum ancak çok eksik buluyorum. Yani benim babamındamı holdingi var? Yada çok zengin miyim ben? Hayır.
Ama eminim ki özel üniversitede okuyanların çoğunluğunun aileleri zengin belkide üniversite okumasa bile ileride hayatını rahatlıkla sürdürebilecek durumda. Bakın kesinlikle genelleme yapmıyorum zaten yapamam da. Ben avukat olmak için üniversite ve sonrasında staj bittikten sonra bir sınav yapılmasını kesinlikle desteklemiyorum. Avukat veya hakim yada savcı veya hukukçu olamayacak olan insanların 4 sene üniversite 1 sene staj yani en az 5 senesinin boşa geçirilmesinin o insanların hayatına yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Eleme Hukuk fakültesine giriş sırasında yapılmalıdır. Yani bunu beceremeyecek olan insanlar hukuk fakültesine alınmamalıdır. Ben sistemi eleştiriyorum yoksa özel üniversitelerin eğitim kalitesini yada kalitesizliğini değil.

Ayrıca ben KKTC doğu akd. ünv. mezunuyum ve aldığım eğitimden de son derece memnunum. 15 sayfayla sınavada girmedim belki girdiğim bir kaç seçimlik ders olmuştur. Bunun dışında Sizin gözünüzde canlandırdığınız özel üniversite öğrencisi profili zatn özel üniversitedeki hukuk fakültesini 7-8-9 senede bitiriyor. Benim böyle tanıdığım bir dolu insan vardır. Zaten 8 sende sopayı koysan bitirir. Hatta 5 sene okuyup 3. sınıfa geçemeyip ayrılan tanıyorum. Bundan dolayı özel hukuk fakültesini hakkıyla okuyup bitirmiş ve başarılı olmuş insanlarında olduğunu bilmeniz bile benim için yeterlidir.

SaygılaR