Mesajı Okuyun
Old 23-03-2006, 18:42   #78
Meltem Ceyhan

Alıntı:
Yazan ayşe.arslan
arkadaşım nasıl bir kutuplaşma yarattığının farkındasındır umarım.düşünmeden söylenmiş bir laf olrak nitelendiriyorum.

hayir, aksine dusunulerek soylenmis bir laf. boyle bir ayrimciligin baska bir sebebi olamaz. bu forumda boyle bir konu basligi acilmasinin baska bir sebebi olamaz.

devlet universitelerinin de hepsi iyi degildir, vakif universitelerinin de... ozel universiteden kastin vakif universitesi oldugunu dusunerek soyle bir aciklama yapacagim: elbette bir vakif universitesine parali girmek bir devlet universitesine girmekten daha kolaydir fakat bir vakif universitesine burslu giren arkadaslarin da oldugunu unutmayin. vakif universitelerinin burslu ogrenci kabul etmek icin belirledikleri puanlar devlet universitelerininkilere denktir.

vakif universitelerindeki hocalarin bir kismi kalite bakimindan devlet universitelerindeki hocalardan kotudur ve bir kismi da daha iyidir. bu karsilastirilan universitelere gore degisir. egitimin kalitesi devletten vakifa degismez; universiteden universiteye degisir. devlet-vakif ayrimi yapmak son derece mantik disidir.

bir kisim insanlarin burslu okudugu gibi, bir kisim da parali okur. bu parali okuyanlari ezmeye calismak eziklikten baska bir sey degildir. benim soyledigim laftan alinmasi gerekenler iste tam da bu insanlardir. bir kimseyi sahip oldugu imkanlardan dolayi, bu imkanlari -ornegin bir vakif universitesinde hukuk okumak icin- kullanmasindan dolayi hor gormek kiskancliktan baska bir sey degildir cunku altinda su yatar: "ben devlet universitesinde (vakif universitesinde burslu) hukuk okuyabilmek icin o kadar calistim, o ise para sayesinde elde etti istedigi konumu."

is hukuka girmekle bitmiyor. bir hukuk fakultesi dusunun... en iyi hocalar orada, en iyi kutuphane orada, en iyi imkanlar orada, en iyi egitim ve ogretim orada... buradan mezun olan herkes sizce muthis yerlere mi gelir? bence hayir, herkes gelemez... onemli olan ogrenmek, onemli olan ogrendiklerini kullanabilmek, onemli olan ogrendiklerini kullanirken tatmin olabilmek ve edebilmek...

herkes bir universiteye, bir fakulteye girebilir (puani ile ya da puani+parasi ile) fakat oradan ciktiginda sana "aferin, sen x universitesinden mezun olmussun al bakalim sana en yuksek maas ve en iyi davalar" demeyecekler. hukuktan mezun olmak marifet degil, hukuktan nasil ve ne sekilde mezun oldugun onemli. is kiside biter.

iste bu sebeplerdendir ki, "devlet universiteleri iyidir, vakif universiteleri kotudur" tezini savunanlarin henuz ogrenecekleri cok sey var...