Mesajı Okuyun
Old 13-03-2006, 22:29   #61
amd_athlon

Konu çok fazla açılıp saçıldı aslında. Çok farklı konular açıldı.
Aslında 2 önemli ve birbiriyle karışan belkide birbiriyle bağlantılı olan konu var gibi...

1- Özel üniversitelerin kalitesi.
2- Türkiyedeki üniversite giriş sistemi.

Ha bide özel üniversitelere girebilen öğrencilerin diğerlerinden farkları.

Ben özel üniversitede okumamam ve 2 yıldır devlet üniversitesinde hukuk fakültede okuyan sözlüm dolayısıyla her iki tür üniversiteyide yakinen tanıma şansım oldu. Gördüm ki aslında her iki üniversitede de aynı sorunlar yaşanıyor. Mesela benim okuduğum özel üniversitede her dönem 8 -9 dersten kalan zirzoplar vardı. ..... üniversitesinde de bunların olduğunu görüyorum. Yani bunun sırf zengin şımarık olmayla alakası olmadığını gördüm. Ayrıca dediğim gibi devlet üniversitelerinde okuyanlar notu bir kere okuyup çok zeki olduklarından sınava girip geçmiyorlar. Onlarda benim gibi oturup günlerce saatlerce haftalarca ders çalışıyorlar.

Ha bunada şöyle bir cevap gelebilir. Özelde dersler sınavlar kolay veriliyor, özelde okuyanlar yeteneksiz ve zayıf olduğundan çok çalışıyorlar, devlete çok ağır veriliyor, devlettekiler çok çalışıp öyle geçebiliyorlar ancak denilebilir. Ben bunu takdire bırakıyorum.

Şu konuda hem fikirim ki en temel insan haklarından biri olan eğitim hakkı sonuna kadar! devlet eliyle verilmelidir. Ancak tabiki hukuk okumak isteyen herkese hukuk okuma imkanı tanınmamalı diye düşünüyorum. Mesela orta öğrenim döneminde öğrencinin yeteneklerine,başarısına göre, rehberlik yöntemi ile bir yönlendirme yapılabilir. Tabi bu başka bir konu.

Yani dediğim gibi ben çok yakından tanıyan bir insan olarak diyorumki devlet ünversiteleriyle özel üniversiteler arasında çok büyük bir fark yoktur. Devlet üniversitelerinin kökleşmiş sistemi en büyük farktır. Devlet üniversiteleri ekol yaratmış durumdadırlar. Özel üniversiteler yeni bir kavram olduğundan henüz bir kökleşme yada ekolleşme sözkonusu değildir. Ancak öğretim kadrolarına bakıldığında paralellik görülmektedir. Dolayısıyla eğitim kalitesinde de çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Ben bir çok özel üniversitede usulsüz birtakım uygulamalar olduğunu biliyorum. Benim üniversitemde bizzat şahit olduğum bir olay olmamasına rağmen mutlaka usulsüzlük yapıldığını düşünyorum. Peki devlet üniversitelerinde hiç mi usulsüzlükler yapılmıyor. Bunuda takdirlerinize bırakıyorum.

Başta da dediğim gibi konuyu kısaca çözüme bağlamak mümkün değil çünkü çok dallı budaklı bi konu.

Aklıma gelen bir konuda şu :
Özel üniversiteye giripte hukuk fakültesinin ağırlığını kaldıramayan bir çok insanın üniversiteyi bıraktığına bizzat şahit oldum. Üniversite sınavında üstün başarı göstermiş olup devlet üniversitesine giren öğrencilerin içinden de üniversiteyi okuyamayıp bırakan insanlar olduğunu biliyorum. Özeldekilerin devlettekilere oranı mutlaka daha fazladır. Ama deminde dediğim gibi ortada belirli bir paralellik var.

Tabi ki tamamen aynıdır demiyorum. Ancak aradaki ufak tefek nüans farklarının biz özel üniversite mezunlarına yada okuyanlarına hiçbirşeye yaramayacak olan insanlar muamelesi yapılmasını gerektirmeyeceği kanaatindeyim.

Ayrıca yine kendi yaşadıklarıma dayanarak söylemeliyim ki asıl kriter mezun olup olamamak olmalıdır. Yani devlette olsa özelde hukuk fakültesinden mezun olabilen insanları bir araya koyduğunuzda çok büyük farklar olmayacağı kanaatindeyim.

Herkese saygılaR.