Mesajı Okuyun
Old 17-12-2007, 15:29   #12
ali ekmekçi

T.C
YARGITAY
ONDOKUZUNCU HUKUK DAİRESİ
E: 2002/287
K: 2003/2427
T: 20.03.2003

AYIP İHBARI
İHBAR SÜRESİ
TACİRLER ARASINDA İHTAR
ÖZETİ: Alıcı eğer maldaki ayıp belli ise teslimden itibaren iki gün, eğer açıkça belli değil ise 8 gün içinde, durumu satıcıya bildirmeye mecburdur. Tacirler arasındaki ihtarlar noter kanalı ile veya iadeli taahhütlü olarak yapılmak zorundadır. Ayıp ihbarının tanık beyanlarına göre süresinde yapıldığı kabul edilerek, yazılı şekilde hüküm kurulmasında isabet görülmemiştir.
6762 s. TTK/20,25

Taraflar arasındaki karşılıklı menkul satımının feshi davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı esas davanın kabulüne, karşılık davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı-karşı davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
Davacı vekili, müvekkilinin davalıdan Eksantrik Pres satın alıp, kullanmaya başladığını, ancak makinenin gizli ayıplı olması nedeniyle işlevini yerine getirmediğini, durumun davalıya ihbar edilmesine rağmen onarımların yapılmadığını, makinenin ayıplı olduğunun mahkeme kanalı ile tesbit edildiğini belirterek satım sözleşmesinin iptaliyle davalıya ödenen 1.250.000.000.-TL. ve 2800 DM'ın faizi ile davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.
Davalı vekili, makinenin müvekkili tarafından kendi ihtiyacına uygun olarak imal edilip piyasa fiyatının çok altında bir miktara davacıya satıldığını, davacının (7) ay boyunca makineyi kullandığını, davacının bir alacağı olmadığını, aksine müvekkilinin davacıdan alacaklı olduğunu öne sürerek davanın reddiyle 1000 DM'ın davacıdan tahsilini istemiştir.
Mahkemece, tanık beyanlarında davacının satım ilişkisinden 2-3 gün sonra davalıya ayıp ihbarında bulunduğu gerekçesiyle satım sözleşmesinin feshi ile satım konusu makinenin davalıya iadesine, davacının ödediği 2.090.000.000.-TL.nın. yasal faizi ile davalıdan tahsiline, karşı davanın ise reddine karar verilmiş, hüküm davalı (karşı davacı) vekilince temyiz edilmiştir.
TTK.nun 25/3. maddesi uyarınca alıcı eğer maldaki ayıp belli ise teslimden itibaren iki gün, eğer açıkça belli değil ise 8 gün içinde, durumu satıcıya bildirmeye mecburdur. Ayrıca TTK.nun 20/3. maddesi uyarınca tacirler arasındaki ihtarlar noter kanalı ile veya iadeli taahhütlü olarak yapılmak zorundadır.
Bu durumda mahkemece, ayıp ihbarının tanık beyanlarına göre süresinde yapıldığı kabul edilerek, yazılı şekilde hüküm kurulmasında isabet görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulüyle hükmün BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine 20.3.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.