Mesajı Okuyun
Old 22-05-2002, 19:44   #5
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Ülkemizde ve Dünyada staj

Katkıda Bulunan
Ahu Hanımı ve Metin Beyi Saygı İle Selamlıyorum;

Savunma mesleğinde meslek öncesi eğitim ve staj, hukuk devleti olma niteliklerini tam ya da eksik taşıyan tüm ülkelerde kabul edilmiş bir görüştür. Tarihin her evresinde Hukuk Fakülteleri genel anlamda hukuki düşünme ve yeteneğini (NOTİON) kazandıran hukukçular yetiştirir. Hukuki kültür, felsefe ve bilgiyi edinen öğrenciler Hukuk Biliminin tüm değerlerini kavrarlar. Ancak Hukukçunun, Avukat, Savcı, Yargıç, Noter olabilmesi ayrı bir mesleki eğitimi gerektirir. Okul sonrası mesleki eğitime, biçimleme (FORMATİON) eğitimi denilmektedir.

Mesleki eğitim ile biçimlenmeyen, tamamlanmayan üniversite eğitimi savunma mesleğinin uygulanmasında yeterli değildir. Hukuk Fakültelerinden mezun olan öğrenciler çalışma sahalarına göre mesleki eğitime, biçimlenmeye, formation eğitimine tabi tutulurlar. Notion eğitiminin tamamlanması, Avukatlık mesleğinde ayrı bir değer kazandırır. Bu bakımdan hukuk devleti olma değerlerinin yaşandığı tüm demokratik ülkelerde meslek öncesi eğitim, staj ve sınav uygulaması bulunmaktadır.

Aşağıda kısaca konu başlıkları ile özet bilgiler sunulmuştur.

ÜLKEMİZDE AVUKATLIK STAJI:
Ülkemizde ilk kez 1924 yılında çıkartılan 460 sayılı yasa staj kurumu düzenlenmiş, staj süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Yasada başvurunun bizzat Adalet Bakanlığı’na, stajın ise cinayet mahkemelerinin bulunduğu yerde yapılacağı belirtilmiştir. Staj süresi 06.01.1926 yılında 2 yıla indirilmiştir.

27.06.1938 yılında 3499 sayılı yasa ile Avukatlıkta Staj kurumu kapsamlı biçimde yeniden düzenlenmiştir. Avukatlık staj süresi 2 yıl olarak belirlenmiş, ilk yıl Avukat, 2. Yıl Mahkeme bünyesinde yapılacağı belirtilmiştir. Dönem sonunda 2 Profesör, 2 Yüksek Yargıç ve bir avukattan oluşan jüri önünde başarılı olanlar Baroya kabul edilmişlerdir. 1948 yılında çıkartılan yasa ile staj süresi 1 yıla inerken sınav zorunluluğu kaldırılmıştır.

07.06.1969 yılında bu gün yürürlükte olan Avukatlık Yasası staj süresini 1.5 yıla çıkartmış, Türkiye Barolar Birliği’nin yılda 5 kez açacağı sınavda başarılı olma zorunluluğunu getirmiştir. Daha sonra 30.01.1979 tarihinde 1136 sayılı Avukatlık Yasası’nda yapılan düzenleme ile sınav kaldırılmış ve staj süresi 1 yıla indirilmiştir

DÜNYANIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNDE AVUKATLIK STAJI:
Staj süresi Japonya ve İsrail de 6 aydır.

Pakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Kenya da 1 yıl,

Portekiz de 18 ay,

İtalya, Katar, Makedonya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonun da 2 yıl,

Macaristan, Lübnan ve Lüksembourg 3 yıl,

Polonya da 3,5 yıldır.

Fransa da 1 yıl Avukatlığa Hazırlama okullarından sonra okuldan başarı ile mezun olabilenler 2 yıl avukatlık stajı yapmaktadırlar.

Eldeki bilgilerden en uzun süreli avukatlık stajının 7 yıl ile Avusturya da olduğu saptanmıştır. Avusturya da doktora yapan adayın staj süresi 6 yıldır.

Almanya da Avukatlık Stajı 30 aydır.

Staja ve sınava ilişkin ısrarlı eleştiriler mesleğe güç katacaktır.

Bu eleştirilerin mesleğe yakışan nezakette ve bilimsel içerikte olacağına inanıyorum.

Av. Adil Giray Çelik
Denizli Barosu