Mesajı Okuyun
Old 02-01-2008, 13:38   #74
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Çünkü bu forumu çocuklar okumasa bile, pırıl pırıl genç hukuk öğrencileri; stajyer avukatlar; avukatlar ve belki de daha önemlisi THS ziyaretçileri okuyup, olumsuz etkilenebilirdi. Şunu düşünmelerini istemiyorum: Hukuk sitesinde hukuka aykırı ifadeler geçmesine rağmen kimse sesini çıkarmıyor.
Saygılarımla

Sayın Av. Suat Ergin;

Ben de aynı kaygılarla, bu mesajın yayınlanmasına nasıl tahammül edildiğini hayretle takip etmekteyim. Sitemize soru soran "konuklar" dahi sıkıntılarını nasıl aşacaklarını sorarlarken, bu sorunu hukuk dışı bir yolla aşabileceklerini sormazken bir meslektaşımızın bunu sorması açıkcası beni üzdü.

Tartışılan soru, "meşru bir hakkın kazanılması için gayrimeşru yollara başvurulabilir mi?" iken daha sonra "suç olmaması kaydıyla" diye bir açıklama düşülüyor. Böylelikle de "suç olmayan gayri meşru hareketler" diye yeni bir kategori yaratılıyor...

Bir hakkın hukuk yoluyla aranmasındaki usul, USUL YASALARINDA BELİRTİLEN USULDÜR.

Meşru olan bir hakkı, örneğin bir kambiyo senedini, tahsil eden kişilerin varlığı da hepimizin malumudur!!!

Alıntı:
Eski TCK
KENDİLİĞİNDEN İHKAKI HAK EDENLER

MADDE 308 - Bir kimse Hükümete müracaata muktedir olduğu ahvalde iddia eylediği bir hakkı istihsal maksadiyle eşya üzerinde kuvvet sarfiyle kendiliğinden hakkını ihkak ederse otuz liradan elli liraya kadar ağır cezayı nakdiye mahkûm olur.
Eğer fail eşya üzerine değil de şahıslara karşı tehdit veya şiddet istimal etmiş olursa bir aydan bir seneye kadar hapis ve elli liraya kadar ağır cezayı nakdiye mahkûm olur.
Şiddet silah ile veya dövmek veyahut yaralamak ile vuuka gelirse işbu dövmek veya yaralamaktan dolayı 456 ncı maddenin birinci fıkrasında beyan olunan ahvalden daha ağır bir netice husule gelmediği takdirde hapis iki aydan ve ağır cezayı nakdî kırk liradan aşağı olamaz.
Cürmün faili hakkını ispat ederse göreceği cezanın dörtte üçü kadarı indirilebilir.
Resen takibi iktiza eden diğer bir cürüm dahi birlikte irtikâp olunmamış olmak şartiyle bu maddede beyan olunan cürümden dolayı takibat icrası şahsi dâva ikamesine bağlıdır.

Alıntı:
Yeni TCK
MADDE 150 - (1) Kişinin bir hukuki ilişkiye dayanan alacağını tahsil amacıyla tehdit veya cebir kullanması halinde, ancak tehdit veya kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.