Mesajı Okuyun
Old 18-04-2004, 16:20   #1
UMUT

Varsayılan Mahkeme Vekalet Ücretinin Tahsili

Merhaba,

Forum köşesinde mahkeme vekalet ücretinin kime ait olduğu konusunda hukukçuların açıklamaları yer almakta. Mahkeme kararında vekalet ücretinin müvekkil adına verilmiş olmasının bu ücretin vekile ait olduğu yönündeki kuralı değiştirmediği bilgisinden yola çıkarak bir meslekdaşın yaşadığı olayı sizlere aktarmak istiyorum. Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

Meslekdaşımız mahkeme kararında yer alan ve asile verileceği belirtilen vekalet ücretinin ödenmesi için davanın karşı tarafı ile görüşmüştür. Bu kişi vekalet ücretini avukata ödemeyip onun müvekkili olan asilin banka hesabına yatırmıştır. Avukat bu kez kendi müvekkilinden, tahsil etmiş olduğu vekalet ücretini ödemesini istemiştir. Ancak müvekkil ödemeden kaçınmış, avukatla tartışmaya başlamış, güven ilişkisini zedelemiştir. Avukat arkadaşımız vekillikten istifa ederek bu şahıstan icra kanalı ile sözkonusu vekalet ücretini tahsil etmek istemektedir. Burada avukatın başlatacağı icra takibinin niteliği ne olmalıdır? Konuyu tartıştığımız meslekdaşlar ilamsız icra –ilamlı icra konusunda farklı düşüncelere sahipler. Bir kısım arkadaşımız “ mahkeme kararında vekalet ücretinin asile verileceği yazıyor, bu nedenle avukat müvekkiline karşı ilamsız takip yapmalıdır” diyor. Davanın karşı tarafı bu ücreti ödememiş olsa idi müvekkilimiz adına ilamlı icra takibi başlatıp karşı taraftan tahsil etme imkanımız olacaktı. Müvekkile ödenen aynı alacak için avukatın da müvekkiline karşı ilamlı icra yapması mümkün olamaz mı? Mahkeme vekalet ücretinin avukata ait olduğu bilinmekteyken, avukatı ilamsız icra yapmak belki de kötüniyetli itirazlar karşısında, Hakem Kurulunda itirazın iptali davası açarak ikinci bir mahkeme kararı almaya zorlamak bana adilane görünmüyor. Aynı zamanda “ vekalet ücretinin vekile ait olacağı” yönündeki düzenlemenin amacının da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu düzenleme ile herhalde avukatın mahkeme vekalet ücretini daha kolay tahsil etmesi amaçlanmıştır. Bu konuda sizlerin de görüşlerini öğrenmek isterim. Saygılarımla