Mesajı Okuyun
Old 09-05-2008, 09:50   #23
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Kendimi onun yerine koyduğumdan mıdır bilmiyorum ama gerçektende haksızlığa uğrayan bir genç ve 2 yıllık meslek hayatımda hiç bir CMK dosyasıyla bu kadar çok ilgilendiğimi hatırlamıyorum.
Alıntı:
Yazan Av.Barış
Hakimin diğer tanığa geçmek istemesi üzerine ben hemen kendimden emin bir vaziyette "efendim,tanığa sorumuz olacak" diye belirttim.Sorumu bekletmeksizim sorduğumda hakim tarafından hiç beklemediğim bir tepki aldım ve aynı sertlikte hakime karşılık verdim.Şimdiye kadar hiç bu kadar kendimden emin olduğumu hatırlamıyorum

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Sonunda sorumun tanığa yönlendirilmesiyle ihtiyacım olan ve malesef ülkemiz gerçekleriyle örtüşen cevabı aldım...Cevap aynen yukarıda.Verilen cevaba bakarmısınız...Bu cevap hem istediğim cevaptı hemde meslek yaşantımın ilk tartışmasıyla alınan cevaptı.

Alıntıladığım kısımlar dikkatle okunursa sürekli tartışılan "hakim-avukat arasındaki sorunlar, avukatların üvey evlat muamelesi gördüğü yolundaki şikayetler" vs diğer benzer tartışmaların sebebi ve çözümü görülür. Eğer bir avukat haklı olduğuna inanıyorsa kendinden emin olur. Avukat kendinden emin olunca da hakim ondan emin olur. Aksi durumda ise hakim avukata güvenmez ve ona şüpheyle bakar. Kısacası biz kendimize güvenirsek hakimlerimiz de bize güvenir. O zaman bizi adaleti yanıltmaya çalışan kişiler olarak değil adalete ve kendilerine yardım etmeye çalışan kişiler olarak görürler. Tabi ki yardım teklifimize de memnuniyetle "evet" derler. Kendinden emin olmanın yolu da bence haklı olmaktan geçer. Av.Barış'ın yaşadığı olay bana bir kez daha bu gerçeği hatırlattı. Kendisine teşekkür ederim.