Mesajı Okuyun
Old 13-03-2012, 10:40   #85
oeroglu

bir de şu var arkadaşlar, staj ne kadar eziyetli olursa olsun geçici bir süreç, aynı askerlik gibi, gününü dolduran gidiyor, yerine yeni devreler geliyor, her gelen şikayet ediyor, şikayet eden gidince kendi hayatına dalıyor, kendi sorunlarıyla boğuşuyor, ardında bıraktıklarını düşünmüyor...

yeni gelen de aynı sıkıntıları çekiyor, üstad(!)larından aynı kazıkları yiyiyor, sonra o da gününü dolduyor, o da gidiyor...

bu başlıkta hiç bir şey kolay kolay değişmez,

öncelikle; avercan38 meslektaşıma çok büyük geçmiş olsun diyorum... inşallah başınızdaki beladan sağ salimen sıyrılırsınız...

sadece imza konusunda, bir örnek bile yeter,bu topiği okuyan stajına ve avukat yanında stajına yeni başlamış arkadaşlarım, lütfen, kimse başkasının yerine imza atmasın, bu avukat onay verse de kanunen suçtur, imza grafolojisiyle tespit edildiği taktirde, siz bir kere yanarsınız, şahitlerle veya "eeama sayın ceza hakimim başka stajyerlerine de imza attırıyordu, bu bizim büroda rutin bir uygulamaydı, şu şu şu belgenin kontrol edilmesini istiyorum" diyip 4 5 tane stajyer arkadaşınızı gösterseniz dahi yanmaktan kurtulamassınız, sadece o stajyer arkadaşlarınızı ve sizi satan üstadınızı da yakmış olursunuz, o kadar... bunu ispatlamak sizi cezai sorumluluktan kurtarmaz.(eğer sizinle birlikte çalışırken onun yerine imza atan diğer imza atan avukat arkadaşlarınızla birleşip sizi stajınızı yakmakla tehdit edip imzaya zorladığını bir şekilde ispat ederseniz o başka) ben 10 aylık stajyer avukatım, ve çalıştığım büronun sahibine çok güveniyorum..

ama sadece bir kaç tane belgeye imza attım, o da "avukat kodaman kodamanoğlu" imzası değil, "av. kodaman kodamanoğlu yerine stj. av. sefil sefiloğlu" şeklinde kendi imzamı attım, en azından imzada sahtecilik suçunu işlememiş oldum...

evet, bir çok belgede(neredeyse icra daireleri ve sulh hukuk mhk dışında hiç bir yerde) bu tip bir imzayı kullanamassınız.

bir kimsenin kanunu bilmemesi mazeret sayılmaz, ki bir avukatın ceza kanunun resmi evrakta sahtecik suçunu bilmemesi asla sayılmaz..

bir avukata çok güveniyor olabilirsiniz, ama herhangi bir soruşturmada kaç yıllık avukat olursa olsun panikler. eğer sizi zorlayıp imza attırdığını beyan etmedikçe (ki o zaman köteğin altına kendisi de gider, önce ruhsatı, sonra da saygısı yerle bir olur, ceza evlerine düşer) bu durumda da birisinin yanması gerekiyor, bir şekilde yenilen halt ortaya çıkmış, kendisi yerine insan tabiatı gereği sizi yakar...

kimseye güvenmeyin demiyorum, insanlara güvenmek güzel şeydir, kafanız rahat olur, herkese güvenebilirsiniz, ama önce kendinizi güvenceye aldıktan sonra...

kendinizi ateşten uzak tutarsanız güvendiğiniz karlara dağ yağsa bile size hiç bir zarar gelmez... kar manzarasının keyfini çıkarırsınız sadece, kendisini güvenceye almayan bazıları dışarıda donarken...

(keşke kar yağmasa, kimse donmasa ama hayatın kuralı gereği, kar o güvenilen dağlara yağmak, birileri donmak, birileri de şöminenin başında kar manzarasını izlemek zorunda...) biz sadece bunlardan hangisi olacağımızı seçmek durumundayız....