Mesajı Okuyun
Old 30-05-2010, 16:34   #119
Gemici

Bu alanda yazdıklarımı ve diğer katılımcıların yazdıklarının bir kısmını yeniden bir gözden geçirdim.
Tespitlerim:
* Af konusu beni en fazla ilgilendiren ve en fazla mesaj yazdığım konulardan birisi.
* Konu hakkında yazılan değerli mesajların yanında, hukuki düşünceye ve hukukun tarihi gelişimine ters düşen, bu gelişimi görmemezliğe gelen veya göremeyen mesajlar var.
* ankete şimdiye 890 kişi katılmış. En fazla katılım olan THS anketlerinden birisi olsa gerek.
* Katılımcıların yarısından fazlası affa karşı.
* Affa karşı olmak veya af yanlısı olmak herkesin kendi bileceği iş, beni veya başkasını alakadar etmez, eğer affa karşıyım veya af yanlısıyım diyen kişi:
1. Kişileri suç işlemeye iten toplumsal yapının ve koşulların farkında ise,
2. Suç derken sadece belirli suçları değil(dar kapsam), suç kapsamını geniş tutuyor ve örneğin siyasi suçlar ve adi suçlar ayırımını yapabiliyorsa,
3. Bizim mevzuatımızda suç olarak kabul edilen bazı fiillerin diğer ülkelerde suç olmadığını biliyorsa,
4. Mahkemelerimizin gerektiği şekilde ve hızlı olarak adalaet dağıttığına inanıyorsa,
5. Sayın Av.Barış'ın THS'deki Günlük Hukuk Haberleri alanını okuyor ve üzerinde düşünüyorsa(tüm mesajları ama özellikle 123 no lu mesajı)http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=39443&page=5
6. Pozitif hukukun çağdan çağa ve toplumdan topluma değiştiğini biliyorsa.

Saygılarımla