Mesajı Okuyun
Old 09-04-2010, 00:05   #77
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.1911
Bu yetkiler devlete fertleri tarafından verildiğine göre ,

Hangi fertler, hangi devlete, hangi yetkiyi vermiş?
Siz devletle bir sözleşme mi yaptınız?
Yaptığınız sözleşmeden dönebilir misiniz?
Yetkiyi veren fert olarak savcı ve hakimlerin yerine geçip 'ben halkım, ben milletim beni ilgilendiren konularda ben karar vermek isterim' der misiniz?
80 milyon fert kalkıp, 'ben yetki verdim, ben cezalandırma ve af etme hakkımı kullanmak istiyorum' derse ne olacak peki?

Yoksa var olup olmadığı belli olmayan ve sadece bir teoriden ibaret olan bir 'tabii hukuk' kavramından mı bahsediyorsunuz?

Alıntı:
Yazan Av.1911
fertlerin bu makul isteklerine karşı despotik davranma ile yola getirmeğe çalışması şeklinde bir görüşü modern devvlet anlayışı ile bağdaştıramadığımı belirtmek isterim ..

Af etmeye değil de, af etmemeye ve intikama dayalı istek nasıl 'makul istek' olur merak ettim.
Yola getirme konusunda Kemal Gözler de aynı düşünceyi savunuyor, ama Devleti despotik olarak değil sadece 'cebir' kullanma yetkisine sahip olarak değerlendiriyor.

Alıntı:
Yazan Kemal Gözler
Böylece hukuk düzeni, beşeri davranışının cebri düzeni olarak tanımlanabilir. Hukuk düzeni, cebir düzeni XE "zorlama düzeni" (ordre de contrainte XE "ordre de contrainte" ) olmasıyla, diğer sosyal düzenlerden ayrılır. Cebir unsuru, nihai kriterdir.
Hukuk cebir düzenidir. Ama, herhangi bir cebir değil, müeyyide niteliğine sahip olan bir cebirdir. Müeyyide de bir cebir işlemi, yani bir şiddetin uygulanmasıdır. Ne var ki, müeyyide diğer cebir işlemlerinden farklı olarak, sosyal bakımdan istenmeyen bir duruma ve özellikle sosyal bakımdan zararlı bir beşeri davranışa karşı tepki olarak hukuk düzeni tarafından izin verilen güç kullanımıdır. Diğer bir ifadeyle, müeyyide hukuk düzeni tarafından ihdas edilmiş bir cebirdir.

Kemal Gözler, Hukukun Genel Teorisine Giriş: Hukuk Normlarının Geçerliliği ve Yorumu Sorunu, Ankara, US-A Yayıncılık, 1998, 245+III s. (www.anayasa.gen.tr/hgt.htm)

http://www.anayasa.gen.tr/hukukungenelteorisi.htm

Saygılarımla