Mesajı Okuyun
Old 21-11-2008, 15:49   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Neden?

Sevgili Oğuzhan, "neden" diye sormana gerek bırakmayacak bir yanıt verebileceğimi umuyorum.

Ben sjajı bitirip, ruhsat aldıktan sonra askerlik yapmıştım. Bunun olumlu yanlarının daha ağır bastığını düşünüyorum.

Önce olumsuz yönlerini sayalım:
- Stajda öğrendiğin bilgiler, eğer okumaya, araştırmaya zaman bulamazsan, unutuluyor.
- Stajda adliye çalışanları, hakimler, savcılar ve meslektaşlarınla kurduğun abi-kardeş, abla-kardeş, arkadaşlık ilişkileri soğuyor.
- Sendeki hukuk, adalet, öğrenme ateşi de soğuyor.

Ancak sayacağım olumlu yanlar bence daha ağır basıyor:
- Avukat olarak askere gittiğinde, asteğmen olarak askerlik yaparsan, meslek kurasına girebiliyorsun. Bu kura sonucu hukukla ilgili bir birimde (askeri mahkeme gibi) askerliğini yapabilirsin.
- Kısa dönem olarak askerlik yapanların da hukukla ilgili bir birimde görevlendirilmeleri olası.
- İlk iki olasılıkta askerlik görevi, hukukla ilgili araştırma ve öğrenme etkinliğine engel olmuyor.
- Staj bitimi hemen avukatlığa başladığında uzun süre herkes tarafından hala stajyermiş gibi görülüyorsun. (Ben askerlikten önce 4 ay avukatlık yaptım; oradan biliyorum) Araya askerlik girince böyle olmuyor.
- Okul bitimi hemen başvursan bile askere gidebilmek için belirli dönemler olduğundan bir kaç ay zaman kaybın oluyor. Oysa staj sırasında başvurarak sana uygun dönemi seçebiliyorsun ve zaman yitirmiyorsun.