Mesajı Okuyun
Old 08-08-2019, 15:57   #1
av.mustafataskin

Karar Ankara BAM 12.Hukuk Dairesi'nin ilginç bir kararı. Artık tehir-i icraya gerek yokmuş.

Merhabalar meslektaşlarım.
Sizinle ilginç bir kararı paylaşmak istedim. Hani hepimizin başvurduğu tehir-i icra yoluna artık başvurmamıza, teminat yatırmamıza ve hatta mehil vesikası almak için, teminat mektubunu kabul ettirmek ve tehiri icra kararı almak için hiç uğraşmamıza gerek kalmadığına dair Ankara Bölge Adliye Mahkemesi kararını sizinle paylaşıyorum.

Karar oldukça ilginç ve zorlama ile (ki bence hukuk dışı hatta hatır için verilmiş bile denebilecek), herhangi bir dosyadan karar verilmesini en az 6 ay beklediğimiz bölge adliye mahkemesinin başvuru ile karar verilmesi arasında 1 günlük sürede ayrıntılı kararı oldukça ilginç.

Özetle anlatayım size;

Aile mahkemesinin “mal rejiminden kaynaklı alacak” davasının ilamı icraya konulmuş, takip kesinleşmiş, taşınmaz haczi yapılmış, taşınmaz üzerinde ilamın dayanağı mahkeme dosyası ile tedbir bulunması nedeniyle taşınmaz satış talebi müdürlükçe birkaç kez reddedilmiş, red kararları icra mahkemesince kaldırılmış ve icra mahkemesi kararları kesinleşmiş, sonuçta da müdürlük dosyası ile taşınmazın satışına ilişkin ilan hazırlanmış ve ilgililere tebliğ edilmiş,

Tebliğ sonrasında takip borçlusu takibin dayanağı olan mahkeme kararına istinaf incelemesi yapan Ankara Bam 12. Hukuk Dairesi’ne başvuru icrai satışın tedbiren durdurulmasına dair başvuru yapmış VE İstinaf incelemesi yapan 12. Hukuk Dairesi daha önce mehil belgesi bulunmadığından icranın geri bırakılmasını reddettiği kararına rağmen “özetle her aşamada tedbir kararı verilebilir” gerekçesiyle %20 teminatla icrai satışın tedbiren durdurulmasına karar vermiş.

Şimdi bu karar sonrasında ilamlı icrada sıkça başvurduğumuz mehil vesikası, teminat yatırma, tehir-i icra alma gibi yollara başvurmamıza hiç gerek yok sanırım. Nitekim bu yollara başvurmadan alacaklının haciz,satış gibi işlemlere başlaması ile istinaf incelemesi yapan makamdan ihtiyadi tedbir talep etmek daha kolay, daha masrafsız bir yol olacaktır diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz?