Mesajı Okuyun
Old 14-12-2011, 13:29   #10
Admin

Sayın tiryakim,
Alıntı:
Yazan tiryakim
Yargıtay 6. Hukuk dairesi noter tarafından belgelendiren ihtarı mahkeme dışı ikrar kabul ettiği için kararı bozmuş üstadım. Yani davanın dışında yapılan ihtar noter tarafından yollansa bile mahkeme dışında yapılan ihtar olduğu için geçerliliği yoktur demektedir.Makaleyi yazan hocamız yerel mahkemenin kararının doğru yargıtayın kararın yanlış olduğundan bahsediyor
Yargıtay 6. Hukuk Dairesi noter tarafından belgelendirilen ikrar başka delillerle de desteklenmediği için kararı bozmuş, Hukuk Genel Kurulu da noter tarafından belgelendirme işlemi artık "ikrar" değil, "senet" yapar ve başka delille dahi gerek duyulmadan bağlayıcı hale getirir gerekçesiyle 6 HD'nin kararını bozmuş.

Netice olarak gelinen nokta Hukuk Genel Kurulunun noter tarafından belgelendirilen beyanın Mahkemede geçerli kabul edileceği ve bunun aksi yönde savunmada bulunulamayacağıdır.

BK 126 gereğince elbetteki 5 yıllık kira istenebilir, o madde zamanaşımına ilişkin buradaki tartışmamız zamanaşımı değil: Zımni kabul.

Konuda yeterince görüş bildirdiğime inanıyorum ve izninizle konuya katılımımı sonlandırıyorum.