Mesajı Okuyun
Old 23-09-2011, 08:25   #37
Av.Cengiz Aladağ

"Sponsor" sözcüğünün, "destekleyici", "sürmesini sağlayıcı" anlamına geldiğini dikkate aldığımda, "yaşamın sponsoru"nun iki şey olabileceğini düşünüyorum:

1- Ölüm bilinci (Öleceğini bilmek-ölümün bilinmezliği-yarattığı korku)
2- Cinsellik (hormonlar)

İlkinden daha önce sözedilmiş:

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Iddiali olacak ama dusundum tasindim karar verdim

Yasamin tek bir gercek sponsoru vardir: O da "OLUM" dur.

Daha dogru ifade etmek gerekirse "olum korkusudur". Tum etkinlik cabalarimiz, tum yarina kalma istegimiz, tum cabamiz bundan.

Bir psikoloji kitabinda okudugum ama yazarini animsamadigim bir cumleyi animsadim simdi. Diyordu ki yazari; bizi gercek anlamda yasama baglayan olum fikridir. Olum fikri ya da ondan korkmak kotu gibi gorunse de ayni gucle bizi yasama bagladigindan olumden korkmak olmasa da olum fikrini hep zihnimizde tutmak zararli degil aksine yararlidir.

Sayin Admin,
Bu fikri begendiniz mi?

Sevgilerimle
Av.Sehper

Benzer düşünceler bir şiirde de dile getirilmiş:

Alıntı:
saatlerce susabilirim
ya da sabaha dek
konuşabilirim
hep aynı şey söylenir aslında
“yaşamak istiyorum”

tek gerçek kavga
yaşamla ölüm arasında

25.07.2000

Ölüm bilincinin insanı yaşama bağladığı, yaşamını sürdürme savaşının temel nedeni olduğunu düşünüyorum.
Bu konuda binlerce tabutu dolduracak söz söylenebilirse/yazılabilirse de, ölümden konuşmak insanları huzursuz ettiğinden susuyorum/yazmıyorum.

İkincisine gelirsek:
Hormonlardan oluşan futbol takımı, her yıl şampiyon olamasa da hep kümede kalmayı, dolayısıyla ilk nedenle bağlantılı bir biçimde yaşamın sürdürülmesini amaçlar. Cinselliğin amacı, çoğalmak, bir anlamda ölmemektir. Bu açıdan insanların diğer memelilerden bir farkının bulunmadığnı D.Morris "Çıplak Maymun"da çok güzel açıklamış. Cinsellik içeren diğer tüm kavramlar (sevgi, aşk, romantizm vb.), beynimizin uydurmalarıdır. Bu konuda da binlerce yatağı doldurulacak söz söylenebilir/yazılabilir.