Mesajı Okuyun
Old 15-03-2012, 13:50   #7
Av.Alper Fırat Depmeci

Sayın meslektaşlarım,
Siyasi parti il-merkez ilçe başkanlığı binasında çalışan müvekkilimle ilgili hizmet tespiti davası açtık. Husumet genel merkeze yöneltildi.Genel merkez ,davaya cevabında benim böyle bir çalışanım yok ,Siyasi Partiler Kanunu 71.maddesi ve parti tüzüğü gereği işe alınma ve çalıştırılma konusunda herhangi bir yöneticiye yetki ve onay vermedim.Ben sorumlu değilim diyor.Bunun üzerine yöneticilerin müvekkili kişisel sorumluluklarında çalıştırdıkları düşüncesiyle mahkemeden dönemde görev yapan il-ilçe başkanlarının isimlerinin kim olduğunu ,bu kişileri davaya müdahil etmek istediğimizi bildirdik.Mahkeme de şimdilik isimlerin öğrenilmesi yönünde ara karar verdi.
Şimdi sorulara geçelim:
1-Davacının parti binasında uzun süredir çalıştırıldığı tanıkla ispatlayabileceğimiz bir konu.Hatta merkez ilçe başkanlığı mührü ve başkanının imzasını taşıyan “sekreter kartı” var.Ancak genel merkez “ben çalıştırmadım,kimseye çalıştırılması için görev ve yetki vermedim beni sorumlu tutamazsınız” diyor.Bu savunmayı mahkeme haklı bulur mu?
2-Davalı parti tüzel kişiliği (genel merkez) haklı ise ,tespite konu yıllarda partinin il-ilçe başkanlarının şahsen sorumluluğu söz konusu olur mu?Bu kişileri davaya müdahil olmalarını sağlayarak aleyhlerine hüküm kurulabilir mi?
Üstte belirtilen emsal daire kararları, genel merkezin sorumlu olmadığı yönünde ama kişisel sorumluluklar ile veya açılan davaya müdahillikle sorumlu olunabileceğine ilişkin varsa kararlarınızı ve düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.Saygılarımla.