Mesajı Okuyun
Old 26-06-2007, 01:02   #2
Av.Gülsüm Sezen

Selam Oğuzhan;

Öncelikle izninle; bu duyarlılık, heves, bilinçlilik, sorumluluk v.s. seni bu fikre iten her ne güzel duyguysa, bundan ötürü gerçekten takdir ve tebrik ediyorum.

Öğrenim hayatının son 1,5 yılını okuldan çok adliyede geçirmiş biri olarak; naçizane tavsiyem şudur: KESİNLİKLE BU YAZ BİR AVUKATIN YANINDA ÇALIŞMALISIN..İnan staja başladığında çok farkedecek ve "iyi ki" diyeceksin. Hatta şimdiden söyleyeyim; adli staj sırasında da bol bol karara çıkmış dosyaları okumalısın.

Bir avukat, bu teklifini pek muhtemeldir ki seve seve kabul eder-aklı varsa bu güzel meslek heyecanı sahibini kaçırmaz - Ama yine de sen bir şekilde tanıdığının tanıdığı gibi birini bulmaya çalış, bir şekilde karşılıklı referansınızın olması daha hoş olur bence.

Ayrıca sen samimi emek vereceksin belli ki, belki de inan ciddi anlamda o kişinin yükünü alacaksın; bu durumda sen teklif etmesen de, ücret teklif edildiğinde sakın reddetme bence..Bu senin en az hakettiğin olacaktır.Hem öğrenciyken az süre de olsa, aileden harçlık almamak çok güzel bir duygu, fırsat bulursan yaşamalısın

Baktın ki 3.ihtimal söz konusu,ki hiç sanmam, kendine ilgi alanından hatta mümkünse güncel/ doktrinde tartışmalı bir konu seç(mesela ben istinaf kanun yolunu seçmiştim); bu konuda güzeeel bir makale hazırla, varsa Yargıtay içtihatı, hakim-savcı-avukat-halk katılımından bir anket v.s. ekle.İnan çok zevkli oluyor ve meslekte güvenini artırıyor..

Sonuçtan haberdar etmen ve içindeki bu hukuk coşkusunu hiç yitirmemen dileğiyle