Mesajı Okuyun
Old 01-06-2015, 20:01   #5
avukat1947

18. İdare Mahkemesi kararının detayları için 2014/MK-473 sayılı KİK kararını inceleyebilirsiniz. Benzer başka mahkeme kararları da bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi, KİK'in benzer doğrultuda kendi aldığı kararlar da mevcuttur.

Bu noktada sizinle tamamen farklı düşündüğümü belirtmeliyim. Elbette idarelere "her halükarda ihaleyi neticelendirip bir istekli üzerinde bırakmak zorundasın" denilemez, bu konuda kimsenin bir şüphesi olacağını zannetmiyorum. Fakat Kamu İhale Kanununda idarelere verilen ihale iptal yetkisinin sınırsız olmadığı ve Kanun’un 5’nci maddesinde düzenlenen temel ilkelere uygun olması gerektiği de açıktır. Yüksek katılımlı bir ihalenin, yaklaşık maliyetin oldukça altında bir firma teklifinin KİK tarafından geçerli sayılmasını takiben iptal edilmesi açıkça KİK kararını uygulamamaya yönelik bir işlemdir. Söz konusu idarenin aynı yıl içerisinde yaptığı 10'dan fazla ihale, ihaleye teklif veren tek firma üzerinde bırakılmıştır. EKAP'da takip edebildiğimiz en erken tarih olan 2011 yılından bu yana idare tarihinde tek geçerli teklif sebebi ile iptal edilmiş bir başka ihale yoktur. İdarenin iptal kararı verirken KİK kararını etkisiz bırakma yönündeki amaç ve güdüsü son derece açıktır.

Ne yazık ki Kanun'un idarelere ihale iptali konusunda geniş yetki tanıdığı konusunda bir yanlış algı bulunmaktadır. Oysa ihalelerde yolsuzluğun en kolay yolu ihale iptal inisiyatifini kullanma/kullanmama yoluyla çıkar elde etmektir. Dolayısı ile bir ihaleyi iptal eden bir idarenin bu kararını somut ve yoruma kapalı gerekçeler ile gerekçelendirmesi hukuk devletinin bir gereğidir. KİK kararı sonrası tek geçerli teklif kaldığı ve söz konusu teklifin yaklaşık maliyete yakın veya üzerinde olduğu durumlarda KİK zaten ihaleyi iptal etmektedir (2013/UY.III-2375). Böyle bir durum ortada yokken, KİK kararı sonrası teklifi geçerli sayılan firmaya bir ihaleyi vermek istemeyen veya başka bir firmaya vermek isteyen bir idarenin ihale iptal yoluna giderek KİK kararını etkisiz bırakmasına izin verilmesi benim hukuk anlayışımca "ihale" kelimesini anlamsız kılmaktadır.

Farklı görüşte olsak da değerli görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.