Mesajı Okuyun
Old 15-12-2003, 20:52   #5
selcukkarabeniz

Bu noktada çocuğunuzun özel eğitim gömesi gerektiğine dair resmi bir hastaneden rapor almanızın(özellikle üniversite hastanesinden(çocuk psikologlarından,pedagoglardan ve benzeri) gerekli ve yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda özel okuldan ziyade özel eğitim veren okullarda(örneğin engelliler için) eğitim görmesine sanırım karşı tarafın bir diyeceğinin olmaması gerekmektedir.Hatta bu konuda bir psikologdan özel rapor dahi alıp sunabilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğim gibi duruşmaya çocuğunuzud da alıp gitmenizde fayda var. Karşı tarafın ne dediğinin çoğunlukla önemi yok. Siz bu durumu ispatlarsanız Hakim vicdani kanaatini bu yönde kullanacaktır.Bu konuda içocuğun giderlerine 1/2 şer oranında katılımın yapılması gerektiği noktasında net olarak içtihat bulabileceğinizi sanmıyorum. Ancak Yeni Medeni Yasa yürürlüğünden önceki Medeni Yasanın içtihatlarına bakılması kanaatimce yetebilir. Burada çocuğun giderleri noktasında karşı tarafın karlı çıkıp çıkmaması önemli değil. Önemli olanın çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimi için gereken giderler. Eğer özel eğitmenler tutuyorsanız bunu da tanıkla ispatlayabilirsiniz. Hatta bu konuda komşularınız da tanıklık yapabilir.Saygılar.