Mesajı Okuyun
Old 24-02-2012, 11:32   #107
begum_marmara

Alıntı:
Yazan icra20
Evdeki eşyaların haczedilmemesi isabetli olup yerinde bir maddedir. Ancak doğal olarak bu baskıdan kurtulacak olan borçludan tahsilat imkanı zorlaşacaktır. Bu nedenle borçlu sicil kaydı tutulması halinde bunun önüde kesilecektir. Yani bir anlamda sabıka kaydı gibi. Borçlu herhangi bir kurumda işlem yaptığında ilgili kurum borçlunun sicilin var diye git sicilini temizle ondan sonra gel deyip talebini gerçekleştirmemesi lazım. Örneğin ihaleye katılanlardan icradan icralık olmadığına dair belge getir gibi vs. Bu durumda hem vatandaş daha temkinli olacak hemde borcunu ödemek zorunda kalacaktır.

Bu konuda yukarıda ki görüşe kesinlikle katılıyorum.Özellikle bankaların insanlara fütursuzca dağıttığı kredi,kredi kartı v.b gibi şeyler için inanılmaz faiz uygulamalarıyla borçlunun hayatını karartması en azından bir nebzede olsa engellenebilecektir.Borçlunun da alacaklı kadar yasal hakları vardır.Başıma gelen çok rahatsız edici bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.Muhafaza için gittiğim evde borçlunun babasının cenazesi kaldırılıyordu.Polis ve icra memuru da dahil olmak üzere hepimiz çok kötü olduk.Fakat bağlı çalıştığım avukat ısrarla muhafaza istiyordu.Alacaklı asili arayıp olayın vahametini ve acılı insanların bize zarar verebileceklerini anlatmaya çalıştım ki bu arada diğer avukat bunu yapmama çok kızdı.Alacaklıyı masrafları ödemek ve bir kaç gün daha vermesi konusunda ikna ettim.Sonuç olarak borçlu borcunu ödedi ve dosya kapandı.Şimdi sayın meslektaşlarımın çoğunun bu konudaki görüşü ev haczinin devamı yönünde olduğunu görüyorum.Adalet sisteminin neresinde durduğumuzun çok önemli olduğunu düşünüyorum.Çoğu insan borçlunun yeni eşyalar alacağını rahat tavırlar sergileyeceğini düşünüyor.Yine aynı meslektaşlarıma soruyorum,elinde 37 ekran tv kablosuyla gelip'' al,al zaten bin tane haciz var'' üzerinde diye gayet hacze alışmış, pişkin borçlularla hiç biriniz karşılaşmadınız mı? O yüzden bu sistem bence borcunu ödeyebilecek durumda ki insanların psikolojik olarak sindirilmesini engellemektedir.Borcunu ödemek istemeyen amiyane tabirle çakal borçlular için hukuku dolanmak zaten alışkan halini almıştır.Bunlar benim naçizane görüşüm.Saygılarımla.