Mesajı Okuyun
Old 30-01-2008, 12:47   #16
av.araf

Varsayılan Yurtdışında bulunan müvekkilin boşanma davası

Değerli Meslektaşlarım yukarıda tartıştığınız sorunları içeren bir boşanma davasıyla karşı karşıya geldim ve bir müddet tereddütler yaşadıktan sonra sizlerden fikir almanın beni rahatlatacağını düşünüp bu başlık altına yazılan mesajları okudum ve davamı açtım.Aynı sorunları yaşayan meslektaşlarım için olayı kısaca özetlemek istiyorum; "Müvekkil yurtdışındadır ve Türkiyeye gelmesi mümkün değildir.Davalı eş de yurtdışındadır ve kısa bir süre için Türkiyeye gelmiştir.Tarafların ortak iradesi boşanma yönündedir ancak anlaşmalı boşanmanın şartlarından olan birlikte hakim huzurunda beyanda bulunma mümkün olmamaktadır.Bu sebeple Anlaşmalı boşanma yerine Şiddetli geçimsizliğe dayalı çekişmeli boşanma davası açtık.Her iki tarafında boşanmak istediğinin ,nafaka ve tazminata ilişkin aralarına ihtilaf olmadığını dilekçelerle mahkemeye sunduk.Her iki taraf içinde duruşma gününde hazır edilmek üzere tanık listelerimizi sunduk.Nüfus vs kayıtlarının duruşma gününden önce mahkemede hazır edilmesi hususunda özen gösterdik.Ve ilk celsede tarafların kabulleri , aralarında ihtilaflı bir mesele olmaması , tanık beyanları dikkate alınarak boşanma kararı verildi." Bu arada merak eden meslektaşlarım için ek bir bilgi olması yönünden Tarafların Türkiyede müşterek ve tekil ikametgahları bulunmamaktadır.Nüfus kayıtları ise Fatih ilçesindedir.Ancak biz davayı Kadıköy Aile Mahkemelerinde açtık.Yetki itirazı söz konusu olmadığı için ve daha öncesinde kalem yetkilileri ve hakimle görüştüğümüz için dava ilk celsede sorunsuzca sonuçlandı.
Hepinize teşekkür ederim .