Mesajı Okuyun
Old 07-04-2011, 00:19   #1
mntopcu

Varsayılan Torba Yasada Belediyelerin Kira Alacakları

Arkadaşlar, bir ilçe belediyesinin taşınmaz kira (işyeri) alacaklarını icra kanalıyla takip ediyorum. Zannederim benzer durumda olan başka meslektaşım da vardır.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama torba yasa olarak adlandırılan 6111 s. yasada her nedense belediyelerin taşınmaz kira alacakları açıkça kapsama alınmamış. İlgili maddede (m.17/25-f) muğlak ifadeler var, 'kira bedeli' yerine 'kullanım bedeli' gibi farklı anlama gelebilecek bir terim kullanılmış. Halbuki aynı fıkranın diğer betlerinde SGK, KİT, Vakıflar gibi değişik kurumların taşınmazları için açıkça 'kira bedeli asılları' deniliyor. Bu ayrımın sebebini, bilinçli olup olmadığını ve hakikaten kapsam dışı tutma niyeti olup olmadığını bilemiyorum. Bu kanunun uygulanmasına ilişkin tebliğ de de belediyelerin kira alacaklarından bahsedilmiyor (ücret denilen bir alacak kalemi var, ama taşınmaz kirası değil).

Buna rağmen yaptığım araştırmada hemen her belediyenin kira alacaklarını bu kanun kapsamında değerlendirip yapılandırdığını öğrendim. Nasıl yaptıklarını sordurdum, tatmin edici bir cevap gelmedi. Anlaşılan herkes bu alacakları kanun kapsamında zannediyor veya öyle kabul ediyor. Ben de madem uygulama böyle en azından belediye encümenince alınacak kararda bu hususun açıkça belirtilmesini ve ayrıntılı bir karar alınmasını tavsiye ettim. Zira m.17/25-f'nin son cümlesi; "Bu bendin uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilgisine göre il encümeninin, belediye encümeninin ya da bağlı kuruluşun ve şirketin, yönetim organları yetkilidir." şeklinde. Karar alındı, şimdi benim belediyem de de uygulanıyor.

Bu maddeyi uygulayan/uygulatan diğer meslektaşlarımın nasıl bir yol izlediğini merak ediyorum. Paylaşırlarsa sevinirim...